Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie

        Strona główna    

Archiwum: aktualności z lat ubiegłych


Bębny Djembe - 07.06.2018

Opracowanie: p. Agata Ługowska

W ostatnim czasie świetlica szkolna wzbogaciła się o nowe instrumenty muzyczne. Są to afrykańskie bębny Djembe. Bębny od samego początku wzbudziły zainteresowanie uczniów, którzy chętnie biorą udział w nauce gry na tych instrumentach. Zajęcia dla chętnych świetliczaków prowadzi p. Emilia Sasim, która w naszej szkole uczy języka angielskiego.

Kto wie, może już w przyszłym roku szkolnym zobaczymy efekty nauki gry na bębnach i będziemy mogli posłuchać koncertu w wykonaniu dzieci...?


Dzień Dziecka - Dzień Sportu - 07.06.2018

Opracowanie: p. Magdalena Banasiak

* * * * *


Tydzień zielonych szkół - 03-06.05.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W pierwszym tygodniu czerwca większość klas wyjechała na zielone szkoły. Obrano różne kierunki: część wyjechała w Góry Świętokrzyskie, inni odpoczywali na Mazurach, najstarsi zwiedzali Jurę Krakowsko-Częstochowską. Pogoda i dobre humory dopisały, dni wypełnione były rozmaitymi aktywnościami. Miło było wypocząć na łonie natury przed ostatnimi dniami zmagań ze szkolnymi obowiązkami.


Goście z Hamburga - 20-24.05.2019

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W dniach 20-24 maja odwiedziła nas grupa z Irena Sendler Schule z Hamburga. Przyjechali nauczyciele i uczniowie, którzy podejmowali nas u siebie w październiku, więc wszyscy się znaliśmy i pobyt gości upłynął w miłej, przyjaznej atmosferze.

Wspólnie spędzone dni wypełnione były różnorodnymi aktywnościami. W poniedziałek mieliśmy czas jedynie na wspólną kolację i zakwaterowanie gości w akademiku. We wtorek po śniadaniu w szkolnej stołówce pokazaliśmy Niemcom naszą szkołę. Następnie wzięliśmy udział w uroczystym wręczeniu nagród w konkursie recytatorskim oraz w spotkaniu wokół Jerzego Ficowskiego. Po uroczystości w sali gimnastycznej mieliśmy okazję spotkać się w mniejszym gronie z panią Elżbietą Ficowską; tym razem rozmowa dotyczyła Ireny Sendlerowej, getta warszawskiego, dziedzictwa Sendlerowskiego. Po południu uczniowie rozegrali grę miejską na Starówce: poszukiwali obiektów, budynków i miejsc nietypowych i nieoczywistych. Wieczorem dzieci wjechały na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.

Środowe przedpołudnie przeznaczyliśmy na wspólny projekt– zastanawialiśmy się grupach polsko-niemieckich, czy warto brać udział w wymianie międzynarodowej, jakie mieliśmy w związku z nią obawy i nadzieje i co z niej wynosimy. Po obiedzie pojechaliśmy na grób Ireny Sendlerowej, zwiedzaliśmy również teren warszawskiego getta. Wieczór goście spędzili z rodzinami partnerów.

W czwartek zaprosiliśmy hamburskich partnerów do udziału w lekcjach. Rozmawialiśmy o różnicach między naszymi systemami edukacji, o rozwiązaniach dotyczących przede wszystkim drobnych, codziennych spraw, np. korzystania z telefonów w szkołach, o ocenach, lekcjach wychowawczych itd. Po południu zwiedzaliśmy MHŻP Polin, a wieczorne wyjście na Niewidzialną Wystawę, zorganizowane przez rodziców, zrobiło na dzieciach duże wrażenie.

Piątkowe przedpołudnie dzieci spędziły z partnerami, pożegnaliśmy się na dworcu i… już planujemy jesienne spotkanie w Hamburgu!

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie rodziców uczniów biorących udział w tegorocznej wymianie.


Lodorosty i bluszczary - finał konkursu recytatorskiego - 21.05.2019

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

21 maja odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XIII Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego „Lodorosty i bluszczary”, zorganizowanego przez szkolną bibliotekę. Celem imprezy było zapoznanie dzieci z twórczością Jerzego Ficowskiego – pisarza, poety, tłumacza,który tworzył między innymi pełne ciepła i niezbywalnego uroku wiersze dla najmłodszych. Spotkanie z laureatami uświetniły swoją obecnością pani Elżbieta Ficowska – żona poety – i pani Anna Ficowska-Teodorowicz – jego córka. Obie panie opowiedziały o życiu z twórcą, o jego pasjach, zainteresowaniach, o tym, jak zmagał się z prozą życia i o relacjach, które tworzyły ich ciepły, niezwykły dom. Spotkanie pełne wzruszeń i humoru upiększyły recytacje nagrodzonych w konkursie dzieci. Ponadto czwartoklasiści zatańczyli „Poloneza warszawskiego”, zaśpiewali także „Jadą wozy kolorowe” – teksty obu utworów napisał właśnie Jerzy Ficowski. Mamy nadzieję graniczącą z pewnością, że uroczystość poświęcona tej barwnej, intrygującej, wrażliwej postaci, twórcy pełnemu ciekawości świata, odkrywcy motywów i artystów nieznanych – pozostanie na długo w pamięci uczestników i zachęci do sięgania po tomiki artysty.

Konkurs zorganizowany został pod patronatem Fundacji im. Jerzego Ficowskiego. W konkursie udział wzięło 75 uczniów z 14 szkół wolskich.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


XI. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej - 14.05.2019

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

14 maja uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz gimnazjum udali się na Cmentarz Powązkowski. Delegacja szkoły odwiedziła grób Ireny Sendlerowej z okazji 11. rocznicy Jej śmierci. Uczniowie odmówili krótką modlitwę, zapalili znicze oraz złożyli kwiaty na nagrobku Patronki.


Poznaję Świat Pieniędzy - mądrze oszczędzam od najmłodszych lat - 10.05.2018

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ul. Redutowej 48 zaprosiła klasy czwarte do udziału w projekcie "Poznaję Świat Pieniędzy - mądrze oszczędzam od najmłodszych lat". Lekcję zorganizowała i prowadziła Fundacja grajWysoko wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Podczas zajęć uczniowie poznali świat pieniędzy oraz korzyści płynące z oszczędzania. Będą teraz mogli umiejętnie zarządzać swoim budżetem.


Pobiliśmy rekord Guinnessa!!!!! - 04.04.2019

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Mamy rekord Guinnessa w jednoczesnej lekcji z nowych technologii !!!
W ustanawianiu rekordu uczestniczyło 1793 uczniów z klas 5-7 z 64 szkół podstawowych w Polsce i na Litwie. Organizatorem wydarzenia była Fundacja ArchitektsPL.
Naszą szkołę reprezentowała klasa 5a. Uczniowie wzięli udział w lekcji Code& Share "Technologie przyszłości". W ramach prowadzonej lekcji uczestnicy zaczerpnęli wiedzy na temat nowoczesnych technologii takich jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, robotyka, rozwiązania dla inteligentnych miast.

Informacja Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Wiosenny Turniej Integracyjny - 04.04.2018

Opracowanie: p. Iwona Płaza

Nasza szkoła dnia 04 kwietnia 2019, jak co roku wzięła udział w Wiosennym Turnieju Integracyjnym. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41. W rozgrywkach wzięły udział trzy warszawskie szkoły. Najlepszą z nich okazaliśmy się my. Po długich zmaganiach i burzliwych obradach Jury to właśnie nam przypadło to zaszczytne I miejsce. Pamiętajmy, że wynik jest ważny, ale najważniejsza jest integracja, dobra zabawa i gra fair play. Gratulujemy!!!


Góra Grosza - 04.04.2018

Opracowanie: p. Hanna Pręcikowska

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji "Góra grosza". Udało na się po raz kolejny wesprzeć akcję.
Dzięki hojności wszystkich uzbieraliśmy 64 674 grosików czyli 646 zł 74 gr.
Dziękujemy


Mistrz ortografii - 28.03.2019

Opracowanie: p. Sylwia Senator

Dnia 28 marca odbył się dedykowany dla klas drugich konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”. W konkurie wzięło udział 22 uczniów z trzech klas. W ciągu jednej godziny lekcyjnej dzieci zmierzyły się z ortogrfaficzną krzyżówką oraz tekstem który należało uzupełnić. Wszyscy byli bardzo zmotywowani i skupieni. Lauraci to:

I miejsce Sebastian Niewada 2c
II miejsce Marcin Mesyjasz 2b, Dymitr Setiarso 2a
III miejsce Jan Drozd 2c, Maksymilian Tomaszewski 2b, Jerzy Welenc 2c
Przyznano także wyróżnienia: Weronika Palejewska 2c, Szymon Tałałaj 2b, Dawid Kosieradzki 2a, Nicola Wólczyńska 2a.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


Zagrajmy w realu - wieczór gier planszowych - 22.03.2018

Opracowanie: p. Agnieszka Szczęśniak

22 marca 2019 roku w naszej szkole odbyło się popołudnie z grami planszowymi, w którym uczestniczyli uczniowie klasy 4a oraz 4c. Zajęcia poprowadziło pięć uczennic CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. Warsztaty zatytułowane "Zgrajmy się w realu" zostały zorganizowane w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Miały na celu pokazać uczniom formę spędzania czasu alternatywną do siedzenia przed ekranem telefonu czy komputera. Czwartoklasiści bardzo się zaangażowali i miło spędzili piątkowe popołudnie.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Wiosenny pochód - 21.03.2019

Opracowanie: p. Joanna Giermakowska

21 marca, jak co roku, uczniowie z klas 0 - 3 przeszli w barwnym pochodzie alejkami Parku Józefa Sowińskiego. Z piosenką na ustach i radosnymi okrzykami maluchy świętowały pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Piękno budzącej się do życia przyrody zainspirowało młode umysły do stworzenia wiersza pt. "Wiosna":

Przyszła do nas wiosna,
piękna i radosna.
Słońce mocniej świeci,
już się cieszą dzieci.
Zakwitły kwiaty na łące,
kłaniają się biedronce.
Zazieleniła się trawa,
będzie świetna zabawa.
Przyleciały już bociany,
szykują się wielkie zmiany.
Pojawiły się jaskółki,
przepędziły szare chmurki.
Obudziły się motylki,
zjadły z pierwszych kwiatów pyłki.
Dzieci po łące biegały
i piękne kwiaty wąchały.
Radośnie śpiewały,
bo przecież wiosnę witały!

        Asia D. i spółka z 1 a


Powitanie wiosny - Skok przez przyrodę - 21.03.2019

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Samorząd Uczniowski ze wsparciem nauczycieli przygotował jak co roku międzyklasową grę "Skok przez przyrodę". Uczniowie zdobywali punkty, rozwiązując różne zadania związane z nadchodzącą wiosną. Wiele emocji i śmiechu towarzyszyło tym zabawom przedmiotowym, dzieci miło spędziły czas śpiewając, rozwiązując łamigłówki, gimnastykując się (najwięcej emocji wzbudziło chyba wspinanie po podwieszonej u sufitu linie), tworząc i grając.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Warszawska Syrenka - 13.03.2019

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 13 marca w Wolskim Centrum Kultury odbyły się eliminacje dzielnicowe 42 Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Nasza reprezentacja składała się z 26 uczniów klas 0-III. Dla większości dzieci był to pierwszy występ przy tak dużej publiczności. Wszyscy znakomicie recytowali przygotowane przez siebie wiersze i fragmenty prozy. Talent i zaangażowanie zostało docenione. Nasi laureaci to:

Lena Senator 0b - II miejsce
Adam Kokoszkiewicz 1a - II miejsce
Dariusz Paczesny 1a - II miejsce
wyróżnienia: Krzysztof Pradziadowicz 0b, Gabriela Feliga 1a, Pola Koźlik 1a.

Gratulujemy!


Szkolny Budżet Partycypacyjny - FINAŁ - 07.03.2019

Opracowanie: p. Beata Łaszkiewicz

* * *


Delegacja szkoły przy grobie Ireny Sendlerowej - 20.02.2019

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

Uczniowie klas 8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum wybrali się na Cmentarz Powązkowski, aby uczcić rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej. Delegacja szkoły złożyła kwiaty, zapaliła znicz oraz zmówiła krótką modlitwę w intencji Patronki.


Bezpiecznie na feriach - 25.01.2019

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W ostatni dzień przed feriami odbyły się apele porządkowe pod hasłem "Bezpieczne ferie". Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami za pomocą plakatów, przedstawienia, oraz happeningu zaprezentowali jak należy dbać o bezpieczny wypoczynek zimowy. Były zagadki, quizy i wspólne kompletowanie ubioru zimowego. Zeróweczki w asyście starszych klas wykonały zimowe piosenki. Wszyscy życzyli sobie udanych i bezpiecznych zabaw podczas ferii. Do zobaczenia za dwa tygodnie!


Laurka dla Babci i Dziadka - 25.01.2019

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

W styczniu odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas 4-6 na najpiękniejszą laurkę dla Babci i Dziadka. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: plastycznej oraz literackiej. Najpiękniejsze prace wykonali:

I miejsce - Marysia (kl. 4a)
II miejsce - Tosia (kl. 4c) oraz Natalka G. (kl. 4a)
III miejsce - Emilka (kl. 5a) oraz Lena (kl. 4a)
Wyróżnienie za najpiękniejsze życzenia otrzymali:
Kuba (kl. 4a) oraz Sterfan (kl. 5a)


Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy - 21.01.2019

Opracowanie: p. Agnieszka Szczęśniak

Od grudnia 2018 r. uczniowie klasy 4a naszej szkoły uczestniczą w projekcie "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy". Jest to program realizowanym przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej we współpracy ze szkołami podstawowymi z terenu całej Polski.

Projekt podzielony jest na dwie części. Pierwszą z nich jest indywidualne rozwiązywanie zadań matematycznych na przygotowanej platformie e-learningowej. W jej ramach udostępniane są moduły, składające się z zadań na poziomie czwartej klasy szkoły podstawowej. Najbardziej aktywni uczniowie zostaną zaproszeni do drugiej części projektu - warsztatów na Politechnice Warszawskiej z różnych dziedzin nauki. W projekcie bierze udział 22 uczniów naszej szkoły. Wszyscy otrzymali loginy i hasła do strony zeszyt.online. Pierwsze logowanie odbyło się w szkole na lekcji informatyki, kolejne zadania dzieci wykonują w domu i w szkole. Uczniowie chętnie uczą się z programem, zdobywają stopnie wojskowe w matematyce, porównują swoje wyniki. Dużym plusem programu jest to, że wszyscy mają szanse na sukces- ukończenie pracy w swoim tempie i na swoim poziomie, wykonanie zadań dodatkowych, które pomagają zrozumieć materiał. Projekt "Matematyka - wstęp do kariery wynalazcy" jest jedną z form przybliżenia królowej nauk jej przyszłym adeptom.


Zabawa karnawałowa - 21.01.2019

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Aby tradycji stało się zadość, w naszej szkole zorganizowane zastały zabawy karnawałowe dla wszystkich klas. Młodsi wybrali formułę balu przebierańców, starsi zdecydowali się na dyskotekę, przeplataną wesołymi grami zespołowymi. Te spotkania zawsze mają nieodparty urok, dzieci bardzo lubią wspólną zabawę przy muzyce i równie chętnie uczestniczą w organizowanych (a jakże) poczęstunkach klasowych.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 10.01.2019

Opracowanie: p. Agata Ługowska

Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem wychowankowie świetlicy po raz kolejny zaprezentowali przedstawienie "W Aniołkowie". Był to dla naszej szkoły szczególny wieczór, gdyż zaszczyciła nas swoją obecnością autorka przedstawienia - pani Izabela Wałaszewska. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie!

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!

Z radością ogłaszamy, że w tym roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szkolny sztab zebrał 1872,12 zł . Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję: wolontariuszom oraz darczyńcom. Po raz kolejny zebrana przez nas kwota jest większa niż w latach poprzednich. Wsparliśmy datkami tegoroczny cel, czyli zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W imieniu potrzebujących dzieci - dziękujemy!

Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 236

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Aniołkowo w Domu Opieki Społecznej - 10.01.2019

Opracowanie: p. Agata Ługowska

W czwartek 10 stycznia wychowankowie świetlicy wraz z nauczycielami wybrali się do Domu Pomocy Społecznej "Budowlani", który sąsiaduje z naszą szkołą. Uczniowie wystawili tam przedstawienie "W Aniołkowie". Zostaliśmy tam bardzo miło powitani przez personel oraz mieszkańców Domu. Na koniec przedstawienia dzieci wręczyły Seniorom pamiątkowe kartki noworoczne. Wzruszenie obserwowane na ich twarzach było dla nas najpiękniejszym podziękowaniem.Opracowanie: p. Beata Łaszkiewicz

    SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY    

6 grudnia 2018 roku odbyło się tajne głosowanie na realizację projektów w ramach Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. Zgodnie z regulaminem głosować mogli tylko uczniowie szkoły z klas 1-8 oraz gimnazjum. Każdy głosujący otrzymał dwa głosy, to znaczy, że mógł zagłosować: na dwa różne projekty, oddając po jednym głosie na każdy lub na jeden projekt, oddając jeden lub obydwa głosy. Największą liczbę głosów mieszczącą się w kwocie Szkolnego Budżetu otrzymał projekt nr 6 - Zakup strojów sportowych dla reprezentacji szkoły, którego autorami są: Łukasz Wąsowski, Jakub Nowakowski, Grzegorz Skołek z klasy 3b gimnazjum. Projekt został oddany do realizacji. Z niecierpliwością oczekujemy na zielono-czarne stroje z logo szkoły i dzielnicy.


Jasełka - 21.12.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną tradycyjnie spędziliśmy razem na wspólnym kolędowaniu. Młodsze klasy obejrzały przedstawienie, przygotowane przez grupę świetlicową. Starsi śpiewali kolędy, po polsku i hiszpańsku. Pani dyrektor złożyła wszystkim najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne. Potem uczniowie rozeszli się do sal, gdzie w gronie klasowym dzielili się opłatkiem, poczęstunkiem i dobrym słowem. Oby czas świąteczny przyniósł nam wiele wzruszeń, a rok 2019 był pełen szczęśliwych chwil. Do siego roku!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Młodzi Inżynierowie - 13.12.2018

Opracowanie: p. Agnieszka Szczęśniak

Już trzeci rok w naszej szkole dzięki współpracy z Fundacją Katalyst Engineering realizowany jest projekt "Ogarnij Inżynierię", który pozwala pokazać uczniom inżynierię i zawody techniczne jako atrakcyjny kierunek kariery zawodowej. Program opiera się na założeniach edukacji STEAM (science- technology- engineering- art- math, czyli przyroda- technika- inżynieria- sztuka- matematyka) i inżynierii dla dzieci oraz włącza do procesu nauczania modelowanie przestrzenne i technologię 3D.

Uczniowie klas czwartych przystąpili do modułu "Tajemnice zielonych dachów", w którym na lekcjach przyrody, matematyki, informatyki i techniki poznawali zawód inżyniera, składniki pogody, budowali termometry, wiatrowskazy, mierzyli ciśnienie i temperaturę powietrza, odkrywali potrzebę budowania domów z zielonymi dachami i sprawdzali warunki, jakie panują w domach zbudowanych przez nich. Poznali zasady działania drukarki 3D i wykonali własne modele. Pracowali zespołowo, samodzielnie budowali zestawy do przeprowadzania doświadczeń.

W czasie pracy nad projektami, tak jak w nauce programowania, mogli zauważyć, że rozwiązywanie konkretnego problemu inżynieryjnego wymaga zintegrowania wiedzy z różnych przedmiotów i dziedzin życia i zrozumienia jej zastosowania w realnym kontekście. Mieli możliwość uświadomienia sobie, jak ważna i potrzebna w procesie uczenia jest metoda prób i błędów i dowiedzieli sie, że Thomas Edison, zanim wynalazł żarówkę, przeprowadził 10 tysięcy nieudanych prób. Zapytany, czy nie uważa tego za porażkę, powiedział: "Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 tysięcy błędnych rozwiązań."

Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację


Czy pobijemy rekord Guinnessa? - 11.12.2018

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Uczniowie klasy 5a wzięli udział w akcji "Code& Share "Technologie przyszłości" zorganizowanej przez Fundację ArchitektsPL. Celem tegorocznej edycji było ustanowienie rekordu Guinnessa w jak największej liczbie uczniów uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce technologii przyszłości. W ramach prowadzonej lekcji uczestnicy zaczerpnęli wiedzy na temat nowoczesnych technologii takich jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, robotyka, rozwiązania dla inteligentnych miast.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Amnesty International - maraton pisania listów - 07.12.2018

Opracowanie: p. Beata Łaszkiewicz

***


Szlachetna paczka - 07.12.2018

Opracowanie: p. Angelika Zielińska

Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do akcji Szlachetna Paczka. W tym roku pomagaliśmy czteroosobowej rodzinie. Zbiórka trwała od 26 listopada do 7 grudnia. Rodzina potrzebowała najbardziej podstawowych produktów, środków czystości oraz żywności, a także pieluch dla swojej niepełnosprawnej córeczki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, udało się zaspokoić wszystkie potrzeby rodziny, a tegoroczna paczka była największą z dotychczas przygotowywanych. Serdecznie dziękujemy osobom, które przyłączyły się do akcji i przyczyniły się do wywołania uśmiechu u każdego członka rodziny. Dzięki ludziom dobrego serca Ich święta będą spokojne i radosne. Wolontariat


Zwierzęta też mają serce - 05.12.2018

Opracowanie: p. Lidia Wojda


Dzień Patronki - Święto Szkoły - 04.12.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Święto Patronki jak co roku poświęciliśmy szkolnemu wspólnemu spotkaniu i warsztatom wokół Ireny Sendlerowej. Tym razem pytanie przewodnie brzmiało: "Jak się zostaje bohaterem?" Zastanawialiśmy się, jaki wpływ na działalność Sendlerowej podczas wojny miało jej dzieciństwo, rodzina, w której dorastała. Sendlerowa powiedziała kiedyś: "Tego, że trzeba pomagać potrzebującym, nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką." Próbowaliśmy się odnieść do tych ważnych słów. Ponadto omówiliśmy wyniki szkolnej ankiety, w której padło jedno pytanie - jakie są Twoje skojarzenia z Ireną Sendlerową? Najczęściej podawanymi odpowiedziami były: dzieci, ratunek, getto, wojna, miłość, pomoc, dobro, Order Uśmiechu. Podczas klasowej pracy w grupach uczniowie tworzyli mapy myśli dotyczące murali z Ireną Sendlerową, które znajdują się na terenie całej Polski.

Dzień Patronki w młodszych klasach również opierał się na formie warsztatowej, dzieci na bazie tekstu literackiego o Sendlerowej tworzyły grupowo prace plastyczne.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Dyskoteka andrzejkowa - 30.11.2018

Opracowanie: p. Monika Rączka

Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji andrzejek. Dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce, można było sobie powróżyć na stoiskach przygotowanych przez poszczególne klasy. Wróżbici i wróżbitki podawali imiona przyszłych małżonków i małżonek, precyzowali, co wydarzy się w nadchodzącym roku, a nawet określali markę samochodu, w którego posiadanie wejdą w najbliższym czasie zainteresowani. Było dużo śmiechu i oczywiście z przymrużeniem oka potraktowaliśmy te wszystkie andrzejkowe rewelacje.


Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2018

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Nasza szkoła jak co roku przygotowała się do tak ważnego wydarzenia. Uczniowie z klas 0-III przybyli odświętnie ubrani w misiowe maski, przynieśli swoich milusińskich i wspólnie świętowaliśmy. Była historia powstania pierwszego misia, główne role w filmach i teledyskach, faktów z życia misiów i oczywiście prezentacja jubilatów. Tego dnia każdy miś był przytulany i z dumą przyjmował życzenia urodzinowe. W końcu miś to król zabawek!


100-lecie Odzyskania Niepodległości - 13.11.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Narodowe Święto Niepodległości w tym roku było wyjątkowe - obchodziliśmy 100-lecie tego ważnego wydarzenia. W klasach 0-3 i 4-3G odbyły się apele, podczas których występujący przypomnieli okoliczności odzyskania przez nasz kraj wolności. Pojawiły się informacje o 123 latach niewoli, o Józefie Piłsudskim, Radzie Regencyjnej, o historii obchodów święta. Zaprezentowane inscenizacje bardzo spodobały się oglądającym, to był niezwykle uroczysty, ale i radosny dzień w naszej szkole.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Pomóż schroniskowym zwierzętom przetrwać zimę! - 08.11.2018

Opracowanie: p. Lidia Wojda

W naszej szkole od 8 do 19 listopada trwa akcja " Zwierzęta też mają serce". Pomagamy zwierzętom ze schroniska w Józefowie. Każda najmniejsza pomoc rzeczowa jest wielkim darem!

Zbieramy:
˘ pokarm: puszki, sucha karma, makarony;
˘ miski i garnki;
˘ materiały do ocieplenia bud: koce, legowiska, bluzy z polaru, pledy, narzuty, ręczniki, ścierki;
˘ wspaniałym podarkiem będą naturalne suszone gryzaki np. suszone świńskie uszy czy kurze łapki;
˘ smycze, szelki, obroże, zabawki dla zwierząt.


Dyniowe Halloween - 31.10.2018

Opracowanie: p. Katarzyna Jurek

* * * * *


Wyjazd do Hamburga - 22-27.10.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

22-27 października pojechaliśmy do Hamburga na zaproszenie dyrektora Irena Sendler Schule. Grupa uczniów klas 7, 8 i 3G wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieżowej, którą z sukcesem prowadzimy od kilku lat.

Podczas pobytu spotkaliśmy się z życzliwością i opiekuńczością partnerów. Zwiedzaliśmy szkołę, która teraz znajduje się w nowo oddanym do użytku budynku, braliśmy udział w lekcjach, a popołudniami uczestniczyliśmy w wycieczkach. Zwiedziliśmy m.in. Stare Miasto, ratusz, port, Elbphilharmonie, hamburski park miniatur Miniatur Wunderland. Piątkowy wieczór tradycyjnie spędziliśmy na wspólnym przygotowywaniu polsko-niemieckiej kolacji w szkolnej kuchni. Bardzo wartościowe były spotkania, podczas których realizowaliśmy projekt „Co łączy młodzież w Hamburgu i w Warszawie?” Wynikiem pracy były kolaże, które uczniowie zaprezentowali ostatniego dnia podczas pożegnalnego posiłku.

Wyjazd pozostanie w naszej pamięci na długo. Stanowił świetną lekcję kultury, obyczajowości, języków obcych. Nasi niemieccy partnerzy przyjadą do Warszawy z rewizytą w maju 2019.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Szkolny Budżet Partycypacyjny - 24.10.2018

Opracowanie: p. Beata Łaszkiewicz

Nasza szkoła bierze udział w projekcie Fundacji STOCZNIA "Szkolne budżety partycypacyjne". Wspólnie z dyrekcją, nauczycielami, rodzicami i uczniami przygotowaliśmy zasady budżetu partycypacyjnego w naszej szkole. Projekt realizujemy wspólnie z Fundacją Pole Dialogu. W naszej szkole powstał zespół roboczy, składający się z przedstawicieli władz szkoły, nauczycieli, rodziców i uczniów. Zadaniem będzie opracowanie, przy wsparciu Fundacji, regulaminu budżetu i przeprowadzenie całego procesu. Każda ze szkół ma do dyspozycji 4 tysiące zł na realizację zwycięskich przedsięwzięć.


Spotkanie autorskie - 23.10.2018

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 23 października naszą szkołę odwiedziły: autorka książek dla dzieci p. Barbara Szlągowska i ilustratorka p. Monika Jędrychowska. W spotkaniu wzięły udział klasy 0-III. Była to dla dzieci niecodzienna okazja, by dowiedzieć się jak powstaje książka, skąd biorą imiona jej bohaterowie, ile czasu potrzeba, aby książka została wydrukowana. Oprócz prelekcji i zadawania pytań, uczniowie mieli możliwość poprzytulania się do bohaterów książek. Na zakończenie spotkania można było nabyć wybraną pozycję z imienną dedykacją i autografami naszych miłych gości. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie!


Degustacja soków - 18.10.2018

Opracowanie: p. Beata Łaszkiewicz

18 października naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk z firmy SEBEX, dostarczającej do naszej szkoły owoce, warzywa i produkty mleczne w ramach PROGRAMU DLA SZKÓŁ. Wszystkie klasy wzięły udział w pogadance na temat znaczenia picia świeżych soków oraz wspólnej degustacji świeżo wyciśniętego soku z owoców i warzyw. Klasy 4 i 5 uczestniczyły w spotkaniach z panią dietetyk w klasach. W 45 minutowych pogadankach uczniowie dowiedzieli się o zdrowych nawykach żywieniowych oraz szkodliwości niektórych produktów.


Stare Powązki - 18.10.2018

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Uczniowie naszej szkoły najczęściej odwiedzają Cmentarz Stare Powązki. Ta ponad 200-letnia nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znakomitych Polaków. Tutaj znajduje się grób Ireny Sendlerowej - Patronki naszej szkoły. Nasi uczniowie, zawsze zatrzymują się tu na dłużej, zapalają znicze i wspominają Panią Irenę.


Dzień Edukacji Narodowej - 15.10.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Dzień Edukacji Narodowej upłynął w serdecznej, uroczystej atmosferze. W naszej szkole odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Pani dyrektor powitała najmłodszych w gronie uczniów SP 236, pasując ich symbolicznie ogromnym ołówkiem. Nie zabrakło tradycyjnego tortu, który podkreślił świąteczny nastrój. Akademia małych uczniów była piękna: momentami zabawna, momentami wzruszająca. Duże wrażenie zrobiło już samo wejście na salę - pierwszaki pięknie zatańczyły poloneza, a następnie zaśpiewały i wyrecytowały przygotowane role. Rodzice, nauczyciele i uczniowie z widowni nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Pani dyrektor złożyła również życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Dla uczniów najlepszym prezentem było to, że tego dnia nie mieli lekcji :

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


JuraPark Bałtów - 04.10.2018

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Klasy 4a, 4c i 6a pojechały na całodniową wycieczkę do Jura Parku w Bałtowie. Głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Również w kinie 5D oraz w oceanarium uczniowie mogli stanąć "oko w oko" z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Natomiast w Zwierzyńcu Bałtowskim obserwowali kilkadziesiąt gatunków współczesnych zwierząt. Bardzo ciekawa była wystawa "Polska w miniaturze" - 48 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne. W Sabatówce wszyscy przeszli przez tunel odwagi i spotkali się z wiedźmą. Na zakończenie wycieczki na dzieci czekały atrakcje w parku rozrywki. Była to fantastyczna lekcja historii i bardzo udany dzień :)


Dzień Tabliczki Mnożenia - 28.09.2018

Opracowanie: p. Agnieszka Szczęśniak

28 września po raz kolejny obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Tego dnia w szkole pojawiły się patrole egzaminacyjne. W ich skład wchodzili uczniowie klas czwartych, którzy wykazali sie bezbłędną znajomością tabliczki mnożenia. Ich zadanie polegało na przeprowadzeniu egzaminów ze znajomości tabliczki mnożenia w klasach 5-8 SP i w klasach 3 Gimnazjum. Nie obyło się również bez sprawdzenia dorosłych. Nauczyciel, pozostali pracownicy szkoły i rodzice stanęli na wysokości zadania i dzielnie rozwiązywali przykłady .

Po sprawdzeniu wszystkich odpowiedzi okazało sie, że spośród egzaminowanych klas najlepiej poradziły sobie:
1. KLASA 6a SP
2. KLASA 4a SP
3. KLASA 3b Gim.

Obchodom tabliczkowego święta towarzyszył konkurs na plakat. Dzięki pomysłowym i pięknie wykonanym pracom powstała dekoracja, która podkreśliła szczególny charakter tego dnia.

A tak przedstawia się lista laureatów konkursu:
1 miejsce:
Anita Jabłońska i Wiktor Barczuk z klasy 4c
Alina Derevenko , Oliwia Opoczyńska i Wiktoria Kryst z klasy 7a
2 miejsce:
Amelia Michalska i Maja Trejter z klasy 6a
Urszula Dojer i Natalia Godlewska z klasy 4a
3 miejsce:
Tosia z klasy 4c
Victoria Pyra i Patrycja Pyra z klasy 5a
Wyróżnienie: Adrian Gorzechowski z klasy 5b

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok!


Dzień kropki - 17.09.2018

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. W naszej szkole z tej okazji uczniowie klas 0-III przyszli do szkoły ubrani w kropki. Podczas apelu czytane było opowiadanie o tym, jak kropka może zmienić życie każdego z nas. Uczniowie z chęcią dzielili się swoimi pomysłami i refleksjami. Każda klasa prezentowała własnoręcznie wykonane ilustracje do tekstu. Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Na zakończenie wspólnego spotkania naszymi pracami udekorowaliśmy szkolny korytarz. Każdy uczeń otrzymał niepowtarzalną, kolorową kropkę, która może być początkiem zupełnie nowej historii.


Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej - 03.09.2018

Opracowanie: p. Monika Rączka

1 września 2018 roku uczennica naszej szkoły Alicja Rączka brała udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w ramach Światowego Zjazdu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Na Placu Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i mieszkańcy Warszawy. Podczas uroczystości odbył się Apel Pamięci z okazji Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, zmiana posterunku honorowego oraz salwa honorowa. W trakcie uroczystości odbyło się także przekazanie przez przedstawicieli środowisk kombatantów i osób represjonowanych "ich młodym duchowym spadkobiercom i kontynuatorom tradycji" przesłania Weteranów Walk o Niepodległość RP do młodego pokolenia Polaków. Alicja Rączka odebrała przesłanie z rąk Pani Anny Stupnickiej Bando sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów reprezentujących rodzaje sił zbrojnych, Policję, Straż Graniczną i Państwową Straż Pożarną.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - 03.09.2018

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

I oto kolejne powakacyjne spotkanie w sali gimnastycznej - rozpoczęliśmy rok szkolny 2018/2019. Podczas uroczystego powitania zgromadzonych pani dyrektor podkreśliła, że czeka nas wiele nowości - chociażby wyremontowane boisko, zmodernizowany placyk zabaw na patio, ale przede wszystkim nowi koledzy i nowe koleżanki - do naszej szkoły doszło kilkudziesięciu nowych uczniów. Mamy nadzieję, że będzie to twórczy, radosny, owocny rok, że wiele się nauczymy od siebie nawzajem i poznamy lepiej świat.

Klasy szóste powitały nas piosenką i wierszem, wychowawcy omówili kwestie organizacyjne. Nie pozostało nic innego, jak spakować zeszyty i rozpocząć nową przygodę w ukochanych szkolnych murach!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Szkoła Podstawowa nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi
01-128 Warszawa ul. Elekcyjna 21/23
Tel/fax (22) 836 - 47 - 64     (22) 836 - 40 - 29
http://sp236gim61.neostrada.pl

Ostatnia aktualizacja:
(mm/dd/rr)