ZESPÓŁ SZKÓŁ z Oddziałami Integracyjnymi nr 65, ul. Elekcyjna 21/23 w Warszawie

        Strona główna    

Archiwum: aktualności z lat ubiegłych


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 - 23.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

* * *

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wola - 19.06.2017

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

Uczniowie naszej szkoły Piotr Palczewski i Rafał Wysocki w roku szkolnym2016/2017 byli reprezentantami w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy Wola. MRDW reprezentuje poglądy i opinie młodych mieszkańców dzielnicy Wola oraz promuje aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu publicznym. W bieżącym roku szkolnym gimnazjaliści i licealiści skupili się na debatach ogólnodostępnych, zbiórkach charytatywnych, przygotowaniach do koncertu, integracja młodzieży. Dziękujemy Rafałowi i Piotrowi za zaangażowanie.


Spotkanie z p. Antonym Lishakiem - 14.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Szóstoklasistów i gimnazjalistów odwiedził charyzmatyczny gość. Pan Antony Lishak jest byłym nauczycielem, pisarzem, działa na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przybył do nas, by porozmawiać o wartościach uniwersalnych, zachowaniach jednostki w tłumie, odwadze podejmowania decyzji i o rodzinie. Opowiedział nam, że już jako dorosły człowiek odkrył swoje polskie korzenie i zaczął zgłębiać losy swoich przodków. Natrafił wówczas na historię Jana i Antoniny Żabińskich, czyli dyrektora warszawskiego zoo i jego żony, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów na terenie ogrodu zoologicznego. Opowieść o ich poczynaniach była pretekstem do rozmowy o odwadze i zdolności do poświęceń. Spotkanie było początkiem współpracy wokół działań, które planujemy w związku z nadchodzącym rokiem Ireny Sendlerowej.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Cudze chwalicie, swego nie znacie - 13.06.2017

Opracowanie: p. Iwona Rodzik


Dnia 13 czerwca 2017 roku, uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody i dyplomy w Domu Kultury Muranów za udział w wojewódzkim konkursie "Cudze chwalicie, swego nie znacie - Europa". Nasi gimnazjaliści zostali laureatami Michał Tomaszewski kl. 1b zajął pierwsze miejsce, Paulina Krystecka otrzymała dyplom za miejsce drugie, a Michalina Matusiak zdobyła wyróżnienie. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!!!!!!

W tym samym dniu, w siedzibie WCIES został rozstrzygnięty konkurs varsavianistyczny pt. " Echa insurekcji kościuszkowskiej w stolicy". Uczennice naszej szkoły Oliwia Szczepańska i Karolina Bednarczyk (z klasy 1aG) zajęły drugie miejsce. Dziewczyny otrzymały dyplomy i nagrodę. Będą uczestniczyły 19 czerwca 2017 roku w rejsie po Wiśle. Laureatkom gratulujemy!!!!!!


Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "Skarby naszej pamięci" - 12.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W drugim semestrze ogłoszono Międzyszkolny Konkurs Literacki "Skarby naszej pamięci". Został on zorganizowany przez szkoły Sendlerowskie z ul. Skrajnej (Szkołę Podstawową Niepubliczną nr 38 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum Niepubliczne nr 1). Wzięli w nim udział uczniowie szkół Sendlerowskich z całej Polski. Chętni uczniowie naszej szkoły również napisali prace (zainspirowane biografią lub wybranymi słowami Ireny Sendlerowej). Dwie z nich zostały nagrodzone.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Oliwia Powszedna, a praca Krystyny Koper zapewniła jej trzecie miejsce w kategorii gimnazjów. Gratulujemy dziewczętom, ich teksty załączamy poniżej.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pracę Oliwki Powszednej

Kliknij tutaj, aby przeczytać pracę Krysi Koper


Tydzień zielonych szkół - 6-9.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W przeddzień końca roku szkolnego wiele klas wyjechało na zielone szkoły. Najmłodsi podróżnicy, czyli kl. 2ab i 3ab SP udali się do Jedlni, klasy 5 i 6 odpoczywały w Jantarze, Mikoszewo odwiedzili podopieczni pani Rączki oraz 2aG i 3bG, a klasa 4b zwiedzała gród Kopernika. Wszyscy mieli zapewniony bogaty program i nie mieli czasu na nudę. Dzieci wróciły wypoczęte (nauczyciele nieco mniej), wszyscy przywieźli mnóstwo wrażeń i ciekawych wspomnień. Nauka na zielonej szkole to czysta przyjemność!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia klas 5a, 5b, 6a i 6b


Marysia Jesionek Talentem Woli - 06.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


Z dumą i radością informujemy, że uczennica klasy 4a Maria Jesionek drugi raz z rzędu otrzymała zaszczytne wyróżnienie - tytuł Talent Woli. Tym razem w kategorii otwartej (w zeszłym roku w sportowej) zachwyciła jury swoim projektem Lady Lemur - na kanale na YouTubie Marysia prowadzi program, w którym spotyka się z wieloma znanymi ludźmi, by rozmawiać o judo. Porusza niezwykle ciekawe tematy, z wielką pasją i zacięciem dziennikarskim dociera do informacji, które mogą być przydatne dla wszystkich tych, którzy pragną rozpocząć przygodę z tą szlachetną dyscypliną sportową. Marysi serdecznie gratulujemy, podziwiamy ją i kibicujemy rozwojowi jej dalszej kariery, a wszystkich zachęcamy do śledzenia dziennikarskich poczynań naszej młodej judoczki:

Facebook - https://www.facebook.com/ladylemur/
YouTube - https://www.youtube.com/results?search_query=lady+lemur


Gimnazjaliści na Kępie Wieloryb - 6.06.2017

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

Uczniowie klasy 1 a gimnazjum odbyli wycieczkę wzdłuż Wisły wraz z przewodnikiem Fundacji Ja Wisła. Dzieci zwiedziły malowniczy zakątek, jakim jest Kępa Wieloryb. Zakończeniem tej wspaniałej wyprawy pieszej było ognisko. Z wielkim zaangażowaniem zostało ono przygotowane i rozpalone przez uczniów. Wszystkim uczestnikom bardzo smakowała kiełbaska upieczona nad ogniskiem na łonie natury.


Sukces na Konkursie Matematycznym SIGMA - 05.06.2017

Opracowanie: p. Aneta Kozłowska


22 kwietnia uczniowie szkół wolskich zmierzyli się z matematyką w II etapie Dzielnicowego Konkursu Matematycznego "Sigma". Laureatem pierwszego miejsca dla klas 5 został uczeń Naszej szkoły Marceli Sadowski.

5 czerwca Marceli odebrał dyplom oraz nagrody za zajęcie tego zaszczytnego miejsca. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Dary dla kotów z Grochowa

Opracowanie: p. Sylwia Senator

Nasza szkoła w wiosennej akcji zbiórki darów dla "Kotów z Grochowa" zebrała:
karma mokra: 14,725 kg, karma sucha: 10,570 kg, ręczniki papierowe: 9 opakowań, worki na śmieci: 6 opakowań, płyn do toalet: 2 szt., płyn do mycia naczyń: 5 szt. żwirek dla kotów: 3 opakowania duże, kabanosy: 11 szt., ręczniki: 10 szt. narzuty/prześcieradła: 4 szt., ściereczki: 6 szt., koc: 2 szt., puszka jedzenia dla psa 200 g+ smakołyki do gryzienia.

Najwięcej darów przyniosła klasa 0A i przedstawiciele klasy 6A. W imieniu fundacji "Koty z Grochowa" dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za okazane serce i wsparcie. Jeszcze w tym roku szkolnym najlepsi "zbieracze" osobiście poznają podopiecznych fundacji.


Festyn rodzinny - 3.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Jak co roku spotkaliśmy się wszyscy - uczniowie, rodzice, nauczyciele, by w miłym gronie świętować szkolny Dzień Rodziny. Przygotowano wiele atrakcji, zabaw, gier, konkurencji. Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, wielu zainteresowanych odwiedzało loterię fantową. Cały czas na głównej scenie miały miejsce występy wokalne i muzyczne naszych uczniów i nauczycieli. Aktywności sportowe przyciągały wielu uczestników. Po raz pierwszy na festynie zaprezentowali się młodzi szkolni iluzjoniści, którzy zadziwiali trikami karcianymi - odchodzący od ich stanowiska mówili zwykle: "Ale jak to możliwe!" oraz :"Skąd on to wiedział!". Można było również wziąć udział w zajęciach plastycznych; najmłodsi chętnie malowali sobie buzie, bawili się balonikami, które panie skręcały w różnych fantazyjnych kształtach, a stanowisko papierowych kapeluszy bardzo się przydało, bo przez cały czas mocno świeciło słońce. Uczestnicy chwalili imprezę i żałowali, że odbywa się tylko raz w roku. Zdjęcia z tego dnia można też znaleźć na profilu szkolnej gazetki na Facebooku: https://www.facebook.com/Tajemnice-Elekcyjnej-1753236514950504/

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Projekty gimnazjalne - 3.06.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Warunkiem ukończenia gimnazjum jest uczestnictwo w projekcie gimnazjalnym. Nasi drugoklasiści prezentowali wyniki swojej pracy nad projektami 3 czerwca - przed uczniami, nauczycielami i rodzicami. Wszystkie projekty w tym roku związane były z Warszawą, młodzież przez dwa lata uczestniczyła w projekcie varsavianistycznym, w którym poznawała swoje miasto. Dominowały projekty wykonane z użyciem nowych technologii, gimnazjaliści chętnie sięgali po formy filmowe i fotografię. Jak potwierdzili sami zainteresowani, trudna praca w grupie projektowej uczy współpracy, podziału ról, sumienności i terminowości.

Więcej na temat tegorocznych projektów znaleźć można w zakładce Projekty edukacyjne.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Lekcja przyrody nad Wisłą - 2.06.2017

Opracowanie: p. Anna Michalik

Uczniowie klasy 5a i 6a pod czujnym okiem przewodnika z Fundacji Ja Wisła spacerowali nadwiślańskim szlakiem. Zwiedziliśmy największy matecznik przyrodniczy Warszawy, czyli Kępę Wieloryb. Jedyną dziś zachowaną kępę w Warszawie, która, gdy spojrzeć na nią z lotu ptaka, kształtem przypomina płetwala błękitnego. Dowiedzieliśmy się, że nazwa jej nie stąd jednak pochodzi. Kępa Wieloryb była kiedyś wielką wyspą, która w latach 60. i 70. została zatamowana groblami. Obecnie znajduje się tu boczne koryto Wisły, tzw. łacha, na której mieszkają łosie, próbują gniazdować bieliki i inne drapieżne ptaki. Choć brzeg rzeki jest uregulowany, zachowały się starorzecza, wodne przestrzenie odcięte od rzeki, gdzie mieszkają bobry.

Przemierzając starorzecza, bezkresne łąki, gęste zarośla wierzbowe, malownicze zatoczki i plaże, odkryliśmy przyrodniczy raj nad Wisłą. Istną perłę za progiem, jaką jest zielona Kępa Wieloryb. W tak pięknych okolicznościach przyrody, podziwiając "łęgową dżunglę", odpoczywaliśmy przy wspólnie zorganizowanym ognisku.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Odsłonięcie pomnika Matki - 26.05.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W Dniu Matki w parku Powstańców Warszawy miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Odsłonięto pomnik poświęcony wszystkim matkom, a zwłaszcza tym, które straciły dzieci podczas powstania warszawskiego i okupacji niemieckiej. Symbolem ich męczeństwa jest Wanda Lurie, zwana polską Niobe. To kobieta, która podczas Rzezi Woli w sierpniu 44 roku straciła troje dzieci (na jej oczach zostały rozstrzelane). Sama została wówczas poważnie ranna, zrozpaczona, pod kupą trupów czekała na śmierć. Była wtedy w dziewiątym miesiącu ciąży. Gdy poczuła ruchy dziecka, dodało jej to sił. Wyczołgała się i choć postrzelono ją w nogi i głowę, zdołała znaleźć pomoc i dwa tygodnie później urodziła syna Mścisława. Pan Mścisław Lurie był obecny na uroczystości upamiętniającej jego matkę. Innymi gośćmi honorowymi byli m.in.: pani Wanda Traczyk-Stawska (walczyła w powstaniu warszawskim, inicjatorka całego przedsięwzięcia) i pan Leszek Żukowski (Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Uroczystość prowadził pan Włodzimierz Paszyński - zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Poruszające było przemówienie pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Grono uczestników było kameralne - stanowili je nasi gimnazjaliści i uczniowie kilku ościennych szkół. Bardzo nam się podobało całe wydarzenie i cieszymy się, że mogliśmy w nim wziąć udział.


Warsztaty etnograficzne - 25.05.2017

Opracowanie: p. Anna Michalik

25 maja 2017 r. uczniowie klasy 3bG uczestniczyli zajęciach warsztatowych pt. "Etnografia Wisły", zorganizowanych przez Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. Witolda Dynowskiego. Zajęcia realizowane były w ramach projektu "Edukuj z antropologią!" współfinansowanego ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawa. W Roku Wisły uczniowie mieli okazję bliżej poznać historię i znaczenie Wisły z perspektywy antropologicznej. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tym, jakie znaczenie Wisła miała dawniej i ma obecnie, jaką rolę pełniła i pełni w życiu warszawiaków oraz jaki obraz Wisły funkcjonuje w kulturze. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję bliżej przyjrzeć się pracy etnografa.


Roztańczona świetlica - 24.05.2017

Opracowanie: p. Magdalena Banasiak

W dniu 24.05.2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs taneczny "Roztańczona Świetlica ". Konkurs był podzielony na dwie kategorie taneczne: występ indywidualny i grupowy. W pierwszej konkurencji najlepsza okazała się Emilka Rączka. Drugie miejsce przypadło Matyldzie Jankowskiej. W występie grupowym wygrała grupa taneczna "Warriors dance" (Kinga Zdzieniecka, Zuzanna Kosieradzka, Martyna Waszkiewicz, Oliwia Budna, Amelka Choromańska oraz Bartosz Polkowski). Drugie miejsce zajęła grupa taneczna "Step one". Trzecie miejsce - ''Trójca święta", a czwarte "Street dance". Gratulujemy i zapraszamy za rok:)!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


9. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej - 12.05.2017

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska


12 maja w Kościele p.w. św. Boromeusza przy warszawskich Powązkach uczniowie klasy szóstej szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej z okazji 9. rocznicy śmierci Ireny Sendlerowej. Przed nabożeństwem delegacja uczniów odmówiła krótką modlitwę oraz zapaliła znicze na grobie naszej Patronki.


Zerówka na medal - 10.05.2017

Opracowanie: p. Magdalena Lenkiewicz

10. maja reprezentacja klas „0” wzięła udział w turnieju sportowym „Zerówka na medal”, zorganizowanym przez SP nr 26. Nasi zerówkowicze sumiennie zaliczyli wszystkie konkurencje. Za aktywny udział i poprawne wykonanie zadań uczniowie wrócili z drobnymi upominkami i dyplomem, który będzie nam przypominał o tym pełnym wrażeń dniu.


Majowe święta - 28.04.2017

Opracowanie: p. Katarzyna Brzezińska

Jak co roku pod koniec kwietnia odbył się u nas w szkole apel z okazji Świąt majowych. W tym roku miał on formę konkursu dla klas 4-6 szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum. Składał się z dwóch części. W pierwszej z nich uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą o najważniejszych majowych rocznicach np. Święcie Pracy czy Święcie Narodowym Trzeciego Maja. Druga część konkursu dotyczyła znajomości krajów Unii Europejskiej. Uczniowie musieli rozpoznać charakterystyczne miejsca oraz muzykę, a także dopasować do konkretnego kraju wywodzące się z nich bajki. Wszyscy wykazali się ogromnym zainteresowaniem i znakomicie się bawili.

Konkurs zakończył się przyznaniem dyplomów zwycięskim klasom.
Dla klas 4-6 szkoły podstawowej:
I miejsce - kl. 5b
II miejsce - kl. 6b
III miejsce - kl. 6a i 4a
Dla gimnazjum:
I miejsce - 3bg
II miejsce - 2ag
III miejsce - 1ag

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Egzaminy gimnazjalne - 19-21.04.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Egzaminy gimnazjalne odbyły się zaraz po przerwie wielkanocnej. Trzecioklasiści mogli nabrać sił w rodzinnym gronie, odpocząć, wyspać się, by przystąpić do pisania z otwartymi umysłami i należytym zapałem. Przez trzy dni pracowali nad zadaniami z przedmiotów humanistycznych i przyrodniczych oraz z języka obcego. Przedegzaminacyjne prognozy oraz poegzaminacyjne wrażenia zdających skrupulatnie spisywali przedstawiciele szkolnej gazetki gimnazjalnej. W kolejnym numerze "Tajemnic Elekcyjnej" zamieścimy obszerny artykuł, dotyczący tego gorącego okresu w życiu szkoły. O wynikach egzaminów zostaniemy poinformowani 16 czerwca.

Teraz przed najstarszymi gimnazjalistami ostatnie dwa miesiące na Elekcyjnej - czas na wypracowanie jak najlepszych ocen na świadectwach ukończenia szkoły.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Medi@teka START-META - 19-21.04.2017

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

W czasie, gdy gimnazjaliści pisali egzaminy, uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili Medi@tekę START- META. Medi@teka to rodzaj multimedialnej biblioteki. Można w niej wypożyczać książki, audiobooki, filmy, płyty z muzyką oraz gry komputerowe i na konsole. Jest to także miejsce spotkań kulturalno-naukowych, projekcji filmowych i spektakli teatralnych. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób książki poukładane są na regałach. Nauczyli się korzystać z wyszukiwarek katalogów online. Największą atrakcją okazał się Wykrzyk - pomieszczenie z decybelomierzem, w którym można było krzyczeć, piszczeć i drzeć się do woli. Najwięksi krzykacze wydawali z siebie piski na poziomie 110 decybeli!!!

Więcej informacji na temat Medi@teki można znaleźć na stronie: http://www.mediateka.waw.pl

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Wizyta u króla - 19.04.2017

Opracowanie: p. Aneta Kozłowska

19.04.2017r. klasy 5a i 5b zostały zaproszone na Wizytę u króla do Zamku Królewskiego. Dowiedzieliśmy się jakie były procedury przyjmowania gości przez króla. W czasie lekcji poznalismy życie dworskie i funkcję ceremoniału, mówiliśmy o różnych rodzajach wizyt (audiencja, wizyta prywatna). Wędrówka po wybranych salach była okazją do rozmowy o życiu codziennym i prerogatywach władzy królów polskich. Po tej wizycie potrafimy rozszyfrować symbolikę wystroju sal zamkowych oraz określić zakres władzy królewskiej. Rozumiemy znaczenie ceremoniału dworskiego i zachowań wobec króla. Wiemy również jakim językiem posługiwano się na dworze i w jakich chodzono strojach. Po lekcji poszliśmy na spacer uliczkami starego miasta i barbakanem.


Sparing w piłce nożnej dziewcząt - 10.04.2017

Opracowanie: p. Sebastian Banasiak

W poniedziałek nasza szkoła została zaproszona przez V Ogródek Jordanowski z Ludwiki na sparing w piłce nożnej dziewcząt. Była to dla nas znakomita okazja do treningu przed zbliżającymi się mistrzostwami Woli. Dziewczyny zagrały w składzie: bramkarz - Kinga Gugała, w obronie Zuzia Feliga, Oliwia Feliga oraz Weronika Czuba, w pomocy łącznikiem między linią ataku a obrony była Kamila Gurda, w ataku zagrały Zuzia Makowska oraz Ala Rączka. Mecz był podzielony na 3 tercje, każda po 15 minut. Już w pierwszej części gry nasze zawodniczki prowadziły 4:0, w późniejszych tercjach dołożyły jeszcze po jednej bramce. Ostatecznie reprezentantki SP 236 wygrały z reprezentacją Ogródka Jordanowskiego 6:0. Cieszymy się z dobrego występu i mamy nadzieję, że podobnie będzie w mistrzostwach.


Spotkanie z panem Tomaszem Jastrunem - 6.04.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W marcu ogłoszony został konkurs szkolny dla klas 4-6, w którym uczniowie mieli za zadanie napisanie opowiadania związanego ze szkołą i codziennymi uczniowskimi doświadczeniami. Prace, które wpłynęły, zostały przekazane do oceny panu Tomaszowi Jastrunowi. Decyzją jurora (pan Jastrun jest literatem - poetą, prozaikiem, felietonistą, krytykiem literackim) nagrodzonych zostało 16 tekstów. Ich autorzy otrzymali egzemplarz książki pana Jastruna "Antoś i jeszcze ktoś" z autografem autora. Pan Tomasz Jastrun spotkał się z uczniami, aby porozmawiać o pomysłach na drugą część przygód Antosia, wysłuchać propozycji dotyczących tytułu powstającej książki, poznać opinie uczestników co do sposobu dalszego budowania postaci. Spotkanie było ważne oraz owocne: i dla jego młodych uczestników i dla wyjątkowego gościa.


Konkurs historyczny "Polskie zabytki" - 5.04.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Nauczycielka historii pani Iwona Rodzik zorganizowała szkolny konkurs historyczny dla klas 4-6. Uczestnicy konkursowych zmagań mieli za zadanie wykazać się wiedzą dotyczącą polskich zabytków. Zadania polegały m.in. na wskazaniu miejsc, gdzie znajdują się zabytki oraz na zaprezentowaniu umiejętności określenia genezy, przeznaczenia, losów, szczegółów architektonicznych i innych cech najważniejszych zabytków z całej Polski. Trzeba było również rozpoznać obiekt na fotografii.

Uczniowie określili test jako umiarkowanie trudny. Wyniki poznamy podczas najbliższego apelu samorządowego.


Spotkanie z panem Leszkiem Bugajskim - 4.04.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Na zaproszenie pani Bogumiły Banaszek (dziękujemy!) do szkoły na spotkanie z gimnazjalistami przybył pan Leszek Bugajski. Wśród zgromadzonych uczestników byli przed wszystkim członkowie redakcji "Tajemnic Elekcyjnej". Wywiad z gościem przeprowadziły: Gabrysia Charszla (naczelna szkolnego czasopisma) i Oliwia Szczepańska (szefowa działu "Różne Różności"). Dziewczęta pytały między innymi o specyfikę pracy w redakcji prasowej i prosiły o rady dla początkujących dziennikarzy. Pan Bugajski wielokrotnie podkreślał, że nie czuje się dziennikarzem (nigdy nie jeździł "na zdarzenie"), jest raczej krytykiem literackim - komentatorem, publicystą, piszącym bez przymusu bycia obiektywnym. Wspominał, że przez ponad 40 lat pracował w rozmaitych czasopismach i piastował w nich różnorakie funkcje (np. redaktora naczelnego, sekretarza, kierownika działu). Gość wskazywał na konieczność ćwiczenia języka - zauważył, że na co dzień nie mamy zwyczaju komentowania przez język, należy ćwiczyć w sobie umiejętność takiego używania słów, żeby w tekście czuć było życie. Znakomitym sposobem na wyćwiczenie w sobie takiej umiejętności jest prowadzeni dziennika. Pan Bugajski mówił również, że w procesie pisania niezwykle istotne jest przede wszystkim poznanie faktu, następnie niepobieżne, dokładne zbadanie go, a w efekcie rzetelnie opisanie. Research powinien być przeprowadzony skrupulatnie, w oparciu o wiele źródeł informacji.

Spotkanie było niezwykle cenne. Pan Bugajski otrzymał na pamiątkę wszystkie numery "Tajemnic Elekcyjnej" i dał młodym redaktorom kilka praktycznych wskazówek dotyczących szkolnej gazetki.


Baśniowe bajanie - 3.04.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 0-3 SP do wspólnej zabawy. Tematem spotkania były klasyczne baśnie - Andersena, braci Grimm, Perraulta. Uczniowie rozpoznawali twórców na portretach, wskazywali autorów podanych baśni, identyfikowali piosenki z Disneyowskich ekranizacji. Dużo emocji wzbudziła konkurencja polegająca na rozpoznawaniu baśniowych rekwizytów - pierników, pantofelka, zwierciadełka i innych. Dzieci doskonale poradziły sobie z tym zadaniem - nazwały nawet wrzeciono, co nie było wcale łatwe ani oczywiste. Bez problemu rozpoznawano także fragmenty czytanych utworów. Piękną dekorację wykonali wcześniej uczestnicy, projektując okładki i ilustracje do wybranych baśni. Organizatorzy zachęcili do wypożyczania baśni ze szkolnej biblioteki i do czytania tych pięknych, ponadczasowych opowieści.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Brzydkie kaczątko - 30.03.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Uczniowie klasy 3a pod kierunkiem pani wychowawczyni Bożeny Puchalskiej i we współpracy z panią Magdą Banasiak przygotowali występ - współczesną, zabawną interpretację baśni H.Ch. Andersena "Brzydkie kaczątko". Swoje umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne prezentowali przed nie lada wymagającą publicznością - przedszkolakami z ościennych przedszkoli. Ich występ był formą promocji szkoły podstawowej. Po południu to samo przedstawienie mogli obejrzeć rodzice młodych artystów. Oba wykonania przypadły widzom do gustu i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Wiosenny Turniej Integracyjny - 29.03.2017

Opracowanie: p. Iwona Dobosz

28 marca 2017 roku już po raz kolejny odbył się w Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Drewnianej 8 Międzyszkolny Wiosenny Turniej Integracyjny. Uczniowie pod opieką p. Lidii Wojdy i p. Iwony Dobosz wzięli udział w konkurencjach ruchowych, sensorycznych i poznawczych. Po dogrywce pokonaliśmy szkołę nr 32 i zdobyliśmy piękny puchar. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki. Organizatorom dziękujemy za wspaniałą zabawę i do zobaczenia za rok!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Finał konkursu dla zerówki - 28.03.2017

Opracowanie: p. Magdalena Lenkiewicz

Przedstawicielki klas „0” wzięły udział w konkursie „Bohaterowie polskich legend”, organizowanym przez Przedszkole nr 238 „Tęczowy Pajacyk”. Podczas finału laureaci obejrzeli legendę o Smoku Wawelskim przedstawioną przez przedszkolaki. Cała sala wypełniona była przeróżnymi pracami, dotyczącymi polskich legend. Po fantastycznym przedstawieniu Ola, Amelka i Wiktoria wróciły do szkoły z torbami nagród.


Premiera trzeciego numeru "Tajemnic Elekcyjnej" - 27.03.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Kolejny numer szkolnej gazetki ujrzał światło dzienne. Tym razem bardzo rozbudowany był dział sportowy, dziękujemy wuefistom za współpracę i niezawodność. Dziękujemy również pani Annie Michalik za przygotowanie kolejnego ciekawego konkursu geograficznego i przy okazji przypominamy, że rozwiązania zadań można składać do 20.04.2017.

Poprzednie numery naszego czasopisma są dostępne w wersji elektronicznej pod adresem: https://www.facebook.com/Tajemnice-Elekcyjnej-1753236514950504/app/123743911011091/ Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego czasopisma i subskrybowania kanału YouTube.

Czwarty numer "Tajemnic Elekcyjnej" wydany zostanie na początku maja. Zapraszamy do współpracy, wszelkich informacji w tym zakresie udzielają: naczelna Gabriela Charszla, zastępca naczelnej Robert Wójcik i szefowie działów.


Światowy Dzień Wody i Godzina dla Ziemi WWF - 21.03.2017

Opracowanie: p. Anna Michalik

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, a 25 marca po raz kolejny wybije Godzina dla Ziemi WWF. Z tych dwóch powodów pierwszego dnia kalendarzowej wiosny uczniowie gimnazjum uczestniczyli w uroczystym apelu szkolnym. Podczas apelu przypomnieliśmy bardzo ważne i trudne hasło, zaproponowane przez ONZ na temat obchodów tegorocznego Światowego Dnia Wody: Zanieczyszczenia - co dalej!. Spotkanie było okazją do zwrócenia uwagi na ograniczone i ciągle ubywające zasoby wodne, a przybywające ilości wody zużytej - ścieków. Niestety, są one nieodłącznym elementem cyklu życiowego świata, powstają i będą powstawać. To, co możemy zrobić, to nauczyć się jak najlepiej je wykorzystywać. Celem spotkania było również zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w tegorocznej edycji akcji Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku wybije pod hasłem Godzina dla Wisły . Akcja co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. O godzinie 20:30 w sobotę 25 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Wisły w jej naturalnej postaci.

Kiedy w sobotę 25 marca wybije godzina 20:30, zgasimy światła na symboliczną godzinę.


Skok przez przyrodę - 21.03.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Tradycją naszej szkoły stało się już radosne świętowanie Pierwszego Dnia Wiosny. Klasy najmłodsze wyszły do Parku Sowińskiego, aby w przemarszu parkowymi uliczkami śpiewać i wznosić okrzyki żegnające zimę i witające wiosnę. Starszym uczniom zaproponowano klasową zabawę - Skok przez przyrodę. Klasy 4-6 zajęły górny hol, a gimnazjaliści bawili się w sali gimnastycznej. Nauczyciele przygotowali rozmaite stanowiska, przy których całe klasy rozwiązywały zadania przedmiotowe, zręcznościowe, logiczne, manualne. Wśród klas 4-6 najwięcej punktów zdobyła klasa 6a, a w gimnazjum najlepiej wypadła klasa 3aG. Czas upłynął miło, wiosna nadeszła wśród śmiechu uczniów i w atmosferze zdrowej rywalizacji.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Dzień Świętego Patryka - 17.03.2017

Opracowanie: p. Urszula Zdzieborska

17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka. Z tej okazji uczniowie zaproszeni byli do poznawania kultury Irlandii m.in. poprzez udział w konkursie p.t. " Bo Irlandia jest taka zielona". Serdecznie gratulujemy wygranym i zapraszamy do wspólnej zabawy za rok :)

1. miejsce Wiktoria Jóźwik kl.6b
2. miejsce Michał Tomaszewski kl.1bG
3. miejsce Zuzanna Grzyb kl.5b i Piotr Krzysztoszek kl.1bG


Spotkanie autorskie z p. Izabelą Skorupką - 15.03.2017

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

W środę 15 marca 2017 r. gościliśmy panią Izabelę Skorupkę - autorkę opowiadań, wierszy oraz tekstów piosenek i sztuk dla dzieci. Pisarka opowiedziała uczniom klas IV - VI o swojej pracy twórczej nad powieścią fantastyczną. "Marcelina i Pamięć Przodków" oraz "Marcelina i Twierdza Wspomnień" to opowieść o pozornie przeciętnej jedenastoletniej dziewczynce. Od pokoleń przedstawiciele jej rodziny dziedziczą talent pisarski, a wraz z nim klątwę. Nikt do końca nie wierzył w opowiadane, z pokolenia na pokolenie, przestrogi. Traktowano je raczej jak rodowe bajki, aż do dnia, gdy dziewczynka, przy śniadaniu, na oczach wszystkich członków rodziny zniknęła wyruszając w podróż między światami....

Po spotkaniu można było kupić książki oraz otrzymać osobistą dedykację.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Little Chef - 14.03.2017

Opracowanie: p. Anna Kwiatkowska

We wtorek 14 marca 2017 r. klasy 6 wzięły udział w nietypowej lekcji w szkole gotowania Little Chef. Podczas zajęć kulinarno-historycznych uczniowie również musieli zastosować poznaną wiedzę dotyczacą ułamków jak i przeliczania jednostek wag i objętości. Dzięki współpracy, kreatywności, pomysłowości oraz pomocy naszych prowadzacych szefów kuchni, szóstoklasiści przygotowali przepyszne potrawy.


Przedegzaminacyjna mobilizacja - 11.03.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Egzaminy gimnazjalne coraz bliżej. Trzecioklasiści powtarzają teorię, praktycznie ćwiczą zdobyte umiejętności, na potęgę rozwiązują testy i piszą wypracowania. Rodzice zaproponowali, aby dodatkowo wprowadzić inną formę przygotowania do kwietniowych zmagań. W sobotę 11 marca wspólnie z uczniami zasiedli w szkolnych ławkach, by współuczestniczyć w egzaminach próbnych. W ten sposób mogli się przekonać, jak ich dziecko przystępuje do rozwiązywania egzaminacyjnych zadań, jak gospodaruje czasem, co sprawia mu problemy, a z czym nie ma najmniejszych kłopotów. To było bardzo cenne doświadczenie i dało uczestnikom wskazówki do pracy w ostatnim przedegzaminacyjnym miesiącu.


Lekcja przyrody w ZOO - 10.03.2017

Opracowanie: p. Anna Michalik

Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w lekcji przyrody - nietypowej, bo przeprowadzonej w herpetarium ogrodu zoologicznego. Tematem zajęć były gady. Panie prowadzące zapoznały uczniów ze środowiskiem życia, odżywianiem, rozmnażaniem, różnorodnością oraz podstawami hodowli egzotycznych gadów w domu, szczególnie węży i żółwi. Niewątpliwie najciekawszym elementem lekcji była możliwość bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami np.: z wężem zbożowym, gekonem lamparcim, agamą oraz z eksponatami takimi jak skóry, wylinki, pancerze żółwi. To była ciekawa lekcja, którą długo będziemy wspominać.


Turniej układania puzzli - 9.03.2017

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Nasza biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej do udziału w turnieju układania puzzli. Uczniowie losowali zestaw 54 puzzli, który mieli ułożyć w jak najkrótszym czasie. Z malutkich kawałeczków powstawały obrazki z popularnych bajek: Król Lew, Kubuś Puchatek, Królewna Śnieżka i inne. Rywalizacja była zacięta, a uczniowie wykazali się świetną spostrzegawczością i koordynacją wzrokowo-ruchową.

Spośród pierwszoklasistów najszybsza była Agatka Białkowska z czasem 10 minuty i 15 sekund. Rekord klas drugich należy do Natalki Godlewskiej - 6 minut i 4 sekundy. Mistrzem klas trzecich okazała się Oliwka Budna - 5 minut i 35 sekund.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


KOMORSKA - konkurs jęz. angielskiego - 2.03.2017

Opracowanie: p. Urszula Zdzieborska

W dniu 2 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się pierwszy etap konkursu języka angielskiego - KOMORSKA 2017. Wzięło w nim udział 20 uczniów klas gimnazjalnych.

Gratulujemy Zwycięzcom:
1 miejsce - Piotr Palczewski 2aG
2 miejsce - Kajetan Żmijewski 2aG
3 miejsce - Kamil Marszałkowski 3aG

Życzymy dalszych sukcesów! Good luck!
Nauczyciele języka angielskiego


Wielkie odkrycia geograficzne - świat wciąż odkrywany - 2.03.2017

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

Dnia 02.03.2017 uczniowie klasy 2a i 2b gimnazjum uczestniczyli w lekcji muzealnej przygotowanej przez Muzeum Etnograficzne. Lekcja była poświęcona odkryciom geograficznym. Gimnazjaliści zapoznali się z mapami ukazującymi obraz świata od starożytności do wielkich odkryć oraz dokonaniami wielkich podróżników. W ramach ćwiczeń wykonali swój „własny świat”. Uczniowie poznali także pojęcie etnografia i zwiedzili wystawę stałą Muzeum Etnograficznego.


W szeregach Niezłomnych - 1.03.2017

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

Dnia 01.03.2017 uczniowie naszego gimnazjum Oliwia Szczepańska, Bartosz Tondera, Wiktor Tyszka i Maciej Wojciechowski uczestniczyli w II grze miejskiej poświęconej żołnierzom wyklętym „ W szeregach Niezłomnych”. Gospodarzem gry było gimnazjum nr 57, przy ulicy Deotymy 37. Uczniowie wykonali wiele trudnych zadań, które znajdowały się przy następujacych punktach:Park przy ulicy Deotymy 37, pomnik Żołnierzy Wyklętych,Powązki Wojskowe, park przy ulicy Dolibora. Na zakończenie gry miejskiej zaprezentowana został rekonstrukcja historyczna – atak wojsk NKWD i milicji obywatelskiej na oddział polskiej partyzantki. Gra przebiegała w przyjaznej atmosferze i przy pięknej pogodzie.


107. rocznica urodzin Ireny Sendlerowej - 15.02.2017

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska


28 lutego 2017 roku uczniowie klas 1- 3 gimnazjum wybrali się na Cmentarz Powązkowski, aby upamiętnić datę urodzin Ireny Sendlerowej. Delegacja szkoły złożyła wieniec, zapaliła znicz oraz zmówiła krótką modlitwę w intencji Patronki.


Bezpieczne ferie - 10.02.2017

Opracowanie: p. Mirosława Michałowska

Od poniedziałku 13 lutego zaczynają się ferie zimowe. Wszyscy się cieszą, bo jest to czas wolny od zajęć szkolnych, czas zabawy, odpoczynku i realizacji swoich zainteresowań na które w okresie nauki często brakuje czasu. Jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych.

Przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie klas 0 - III wzięli udział w apelu, krótkiej inscenizacji na temat bezpieczeństwa, którą specjalnie na tą okazję przygotowała klasa 2 c wraz z wychowawczynią p. Mirosławą Michałowską.

W ciekawy i humorystyczny sposób dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w czasie ferii, żeby spędzić je w sposób przyjemny i bezpieczny bez względu na to, gdzie je spędzimy. Były piosenki, występy taneczne oraz wesoła interakcja z publicznością. Wszyscy rozeszli się do swoich klas bardzo zadowoleni, pełni nadziei na udany wypoczynek. Niespodzianką dla dzieci było spotkanie z panem policjantem, który dodatkowo uświadomił naszym uczniom, że bezpieczeństwo zawsze musi być priorytetem, a wtedy każda zabawa dostarczy nam wiele przyjemności i radości.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Konkurs matematyczny SIGMA - 1.02.2017

Opracowanie: p. Anna Kwiatkowska

1 lutego 2017 r. odbył się w naszej szkole I etap Dzielnicowego Konkursu Matematycznego "Sigma". Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac zakwalifikowała do II etapu konkursu następujące osoby:
Klasy 4: Jerzy Babak, Oskar Kieruzal, Michał Hening, Marysia Jesionek, Zuzanna Banaszewska
Klasy 5: Aleksandra Poślada, Marceli Sadowski
Klasy 6: Wiktoria Jóźwik, Maksymilian Kozub.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za tak wspaniałe wyniki podczas II etapu konkursu 22 kwietnia 2017 r.


Tajemnice zielonych dachów - 26.01.2017

Opracowanie: p. Monika Skwarczyło

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w programie edukacyjnym "Ogarnij Inżynierię" fundacji Katalyst Engineering. Ten cykl innowacyjnych lekcji łączył inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki. Moduł dedykowany uczniom klas IV - TAJEMNICE ZIELONYCH DACHÓW poświęcony był składnikom pogody. Realizowane zajęcia bazowały na projektowych i badawczych metodach pracy.

Uczniowie poznali: potrzeby życiowe roślin, ich znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka. Skonstruowali: termometr, higrometr, wiatrowskaz. Odkryli zjawisko ciśnienia atmosferycznego. Zbudowali (pracując w grupach) domy w zielonymi dachami i domy tradycyjne. Następnie badali właściwości energooszczędne obu dachów. Zapoznali się z budową i zastosowaniem drukarki 3D. W programie Autodesk 123D Design zaprojektowali szyldy i chorągiewki - wiatrowskazy, które zostały wydrukowane na drukarce ROBO 3D.

Na uroczyste zakończenie projektu licznie przybyli rodzice i rodzeństwo naszych czwartoklasistów. Zaszczycił nas również swoją obecnością p. Karol Izdebski z Fundacji Katalyst Engineering. Za pomysłowość, entuzjazm, zaangażowanie, i czynny udział w module "Tajemnice zielonych dachów" każdy uczeń otrzymał CERTYFIKAT INŻYNIERA. Udział w programie był wspaniałym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z projektu.

    Uczniowie SP wzięli udział w programie
  "Ogarnij inżynierię"    
moduł dla klas IV - Tajemnice zielonych dachów

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Ostronos w zerówce - 26.01.2017

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 26 lutego 2017 roku do klasy 0a zawitał szczególny gość – ostronos. Jest to ssak pochodzący z Ameryki Południowej. Żywi się owadami i innymi bezkręgowcami, a także drobnymi kręgowcami i owocami. Uwielbia jajka i banany. Świetnie poczuł się w naszej zerówce. Jest to ruchliwy i ciekawski zwierz. Obwąchiwał wszystkie kąty, szczególnie upodobał sobie nasze klocki, samochody i maskotki. Pan Marcin, który jest opiekunem „Ostrego” opowiadał bardzo ciekawie o zwyczajach tego uroczego zwierzątka. Była to niezwykła lekcja przyrody, którą zapamiętamy na długo.


Bal karnawałowy - 19.01.2017

Opracowanie: p. Iwona Dobosz

Jak się bawić, to się bawić! Karnawałowa gorączka dotarła i do naszej szkoły. W sali gimnastycznej przy największych hitach tańczyli i dokazywali uczniowie szkoły podstawowej. Najmłodsi chętnie przebrali się za postacie z bajek, filmów, gier, starsi postawili głównie na szałowe, dyskotekowe kreacje. Wodzireje proponowali wesołe zabawy przy muzyce. Wszyscy świetnie się bawili, a czas mijał w doskonałej atmosferze, co widać na fotografiach.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Gramy dla przedszkolaków! - 13.01.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Przestawienie o Nowym Roku zaprezentowaliśmy również innym przemiłym gościom - zaprosiliśmy przedszkolaków z sześciu sąsiadujących ze szkołą placówek. Mali widzowie zachowywali się wspaniale. Żywo reagowali na to, co dzieje się na scenie i nagrodzili starszych kolegów głośnymi oklaskami. Występy dla takiej publiczności to czysta przyjemność! Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały szkolne kalendarze i magnesiki do zawieszenia na lodówce. Zaznaczyliśmy im datę kolejnego spotkania - 16 marca o godz. 18.00 zapraszamy rodziców dzieci na promocję naszej szkoły podstawowej!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


WOŚP - Dary Nowego Roku - 12.01.2017

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Nasza szkoła już po raz siódmy dołączyła do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku przebiegał on pod hasłem: "Gramy dla ratowania życia i zdrowia dzieci i seniorów". Wolontariusze zbierali środki, które zostaną przeznaczone ma rzecz dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Szkolną zbiórkę poprzedziło przedstawienie pt. "Dary Nowego Roku" w wykonaniu dzieci z klas 2a i 2b SP. Mali aktorzy pięknie zaprezentowali się zarówno w partiach recytatorskich, jak i wokalnych. Dodatkowo bardzo efektowny okazał się pokaz taneczny uczniów klas 6b, 0a i 0b. Zaproszeni na występ rodzice długo oklaskiwali artystów i z uśmiechami opuszczali salę gimnastyczną. Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu zbierali datki do WOŚP-owych puszek, również dochód z kawiarenki, przygotowanej tym razem prze klasy 1abG, przekazany został na szczytny wspólny cel. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Drugi numer gazetki „Tajemnice Elekcyjnej” - 22.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


Drugi numer szkolnej gazetki „Tajemnice Elekcyjnej” wywołał zainteresowanie, które było tak duże, że znowu niezbędny okazał się dodruk pisma. Serdecznie dziękujemy za pozytywne komentarze. Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego czasopisma i subskrybowania kanału YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCDi1oeHn7bN0SJ4VLxYCSGQ na którym niebawem ukażą się bardzo ciekawe wywiady z gośćmi drugiego numeru. Do rozmowy zaprosiliśmy panią dyrektor, która odsłania kulisy swojego życia zawodowego, a także opowiada o prywatnych osiągnięciach i pasjach. Gazetkowi reporterzy dotarli również do uczniów, którzy urodzili się i mieszkali w innych krajach, zanim trafili na Elekcyjną. Poznamy specyfikę szkoły, życia codziennego, świąteczne zwyczaje i inne ciekawostki dotyczące Ukrainy i Hiszpanii – to wszystko w rozmowie z Leonidem i Maciejem. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic Elekcyjnej!


Hej kolęda, kolęda... - 22.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną upłynął w bardzo uroczystym nastroju. Wszyscy spotkali się przy wspólnym stole, starsi uczniowie w sali gimnastycznej, najmłodsi z klas 0-3 SP – na dolnym holu. Pani dyrektor rozpoczęła spotkanie odczytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Potem zgromadzeni podzielili się opłatkiem, składając sobie nawzajem serdeczne życzenia na święta i Nowy Rok. W miłej atmosferze odbył się wspólny posiłek, zorganizowany przez panią dyrektor – wigilijne dania bardzo wszystkim smakowały. Druga część spotkania upłynęła na kolędowaniu, śpiewały całe klasy, były też występy solowe. Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom życzymy wesołych świąt Bożego Narodzenia i wielu dobrych chwil w nadchodzącym 2017 roku!

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Kiermasz świąteczny - 15.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

15 grudnia w szkole odbył się bożonarodzeniowy kiermasz. Zbieraliśmy podczas niego środki na techniczne przygotowanie przedmiotowej pracowni multimedialnej, która powstaje w sali 52. W przygotowania wszyscy włączali się, jak mogli – uczniowie, rodzice, nauczyciele wykonywali piękne, świąteczne ozdoby, gromadzili fanty na loterię. Grupa uczniów, która od początku roku uczestniczyła w zajęciach z iluzji karcianej, przygotowała bardzo efektowny pokaz trików. Nie zabrakło kawiarenki ze słodkim poczęstunkiem, stoiska z biżuterią, specjalnej oferty redakcji „Tajemnic Elekcyjnej”. 3aG wsparła zbiórkę, przekazując fundusze od klasy.

Na doposażenie sali 52 zebrano:
1244 zł ze sprzedaży podczas kiermaszu, 409, 80 zł od kl. 3aG (kawiarenka + rabat z kina), 202 zł od sponsora (biżuteria), 51,09 zł za pokazy iluzjonistów, 50 od redakcji gazetki szkolnej.

Łącznie uzyskano 1856,89 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą szkolną akcję!


Bezpieczeństwo dzieci w komunikacji miejskiej - 12.12.2016

Opracowanie: p. Aneta Kozłowska

Klasy 5a i 4a uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych w Zajezdni MZA Mokotów na temat zasad bezpieczeństwa w środkach transportu miejskiego. Współorganizatorami przedsięwzięcia była Komenda Rejonowej Policji Warszawa II i Miejskie Zakłady Autobusowe. Na początku spotkania przedstawiciel MZA przewiózł nas autobusem napędzanym prądem elektrycznym. Odwiedziliśmy myjnię oraz warsztat diagnostyczny (weszliśmy pod autobus!!!). Dowiedzieliśmy się też jak się "tankuje" takie autobusy (wielką ładowarką tak jak telefony) i gdzie jest "zbiornik paliwa" (na dachu!). Następnie zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia filmu opowiadającego o tym jak należy zachowywać się w autobusach. Po projekcji panie policjantki przekazały kilka ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa w autobusach i jak się ustrzec przed np. kradzieżą telefonu komórkowego. Obejrzeliśmy również filmy nagrywane podczas wypadków angażujących pieszych i autobusy. Na zakończenie spotkania dostaliśmy odblaski, gadżety oraz krówki ciągutki ;-)

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej


Laboratorium ciemności - 12.12.2016

Opracowanie: p. Anna Kwiatkowska

Uczniowie klas szóstych wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Polski Związek Niewidomych. Zajęcia prowadzone były przez osoby niewidome wraz z ich asystentami. Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla każdego ważna lekcja życia społecznego. Dzięki tym warsztatom mogliśmy nauczyć się jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy, sprawdzić jak widzą osoby słabowidzące, poznać jak czytają i piszą osoby niewidome, spróbować rozpoznać w ciemności kształty, miniatury obiektów. Dowiedzieliśmy się po co tak naprawdę potrzebna jest biała laska osobie niewidomej.


Szlachetna paczka - 9.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadzili w naszej szkole akcję Szlachetna Paczka na rzecz potrzebującej rodziny. Zbierali żywność, środki czystości, pościel, ubrania i in. Nasza szkolna społeczność: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły – wszyscy pokazali, że nie są obojętni na potrzeby innych, podarowali realną pomoc na święta. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli mamę i jej dwuletnią córeczkę. Udało się zgromadzić wszystkie artykuły z listy potrzebnych produktów. Szlachetna Paczka została przekazana rodzinie 10 grudnia. Dziękujemy!


100-lecie stołeczności Woli w Oświacie - 8.12.2016

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

8 grudnia 2016 roku odbyła się uroczystość podsumowująca 100-lecie Stołeczności Woli w Oświacie. W imprezie tej wzięła udział klasa 1ag oraz Piotr Palczewski - uczeń kl.2ag. Nasi uczniowie wysłuchali wystąpienia przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych Gości. Program artystyczny tej imprezy był ciekawy. Dzieci miały okazję wysłuchać występów chóru - laureata konkursu "Piosenka o Woli" oraz uczniów wolskich szkół i placówek oświatowych. Dodatkowo nasi uczniowie byli świadkami wręczania nagród laureatom konkursu fotograficznego "Wola pełna marzeń i wspomnień" oraz uczniom szczególnie wyróżniającym się działalnością na rzecz innych i środowiska lokalnego. W tej ostatniej kategorii został nagrodzony uczeń naszego Gimnazjum - Piotr Palczewski. Gwiazdą uroczystości była Natalia Szroeder ze swoim zespołem muzycznym. Miłym akcentem na zakończenie tej wolskiej imprezy był słodki poczęstunek dla uczniów i Gości.


Mikołajki - 6.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Święty Mikołaj i w tym roku pamiętał o szkole na Elekcyjnej. Odwiedził każdą klasę, rozdając dzieciom słodycze i pozując do wspólnych zdjęć. Trudno mu było spotkać się z najstarszymi gimnazjalistami, którzy w dniach 6-8 grudnia pisali próbny egzamin z Operonem. Sympatyczny staruszek dziękował za miłe przyjęcie i podkreślał, że zawsze z przyjemnością przybywa do naszej szkoły. Dziecięce uśmiechy stanowiły najlepszy komentarz do tego wyjątkowego spotkania.


Maraton Pisania Listów Amnesty International - 5.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

5 grudnia wystartował Maraton Pisania Listów Amnesty International. To już drugi maraton organizowany dla naszych uczniów, absolwentów, rodziców, nauczycieli, wszystkich pracowników. Rozpoczął się akcją informacyjną, prowadzoną w poprzednim tygodniu przez szkolnych aktywistów i aktywistki Amnesty International. 5 grudnia w sali gimnastycznej zebrani uczniowie obejrzeli prezentacje i filmy dotyczące działań Amnesty i Maratonu Pisania Listów. Następnie przystąpiono do pisania.

W tym roku pisaliśmy w obronie następujących osób: Annie Alfred z Malawi – w sprawie ochrony osób z albinizmem, Johanna Teterissy, nauczyciela Indonezji – torturowanego i uwięzionego za pokazanie flagi, Máximy Acuni z Peru – zaatakowanej przez policję za protestowanie, Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu – skazanego na 10 lat więzienia za smsa, Shawkana z Egiptu – uwięzionego za wykonywanie pracy fotoreportera.

Odwiedzili nas przedstawiciele Amnesty International, m.in. pani Martyna Markiewicz, zaprzyjaźniona ze szkołą koordynatorka aktywizmu. Pani Martyna podkreśliła wspaniałą atmosferę i energię spotkania. W szkole kręcone były zdjęcia do spotu, który ukaże się niebawem na stronie organizacji. Listy pisać będziemy do 11 grudnia.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Święto Szkoły - Dzień Patronki - 5.12.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

5 grudnia 2016 roku miała miejsce poruszająca uroczystość. Obie szkoły wchodzące w skład naszego zespołu noszą imię Ireny Sendlerowej – wielkiej Polki, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. O jej dokonaniach podczas wojny przez długie lata nie mówiło się w Polsce – została na nowo odkryta dzięki nastolatkom z Kansas. Tego procesu odkrywania, dociekania prawdy dotyczy sztuka „Projekt”, którą przedstawili uczniowie klasy 2b gimnazjum. Aktorki wcieliły się w role dziewcząt, które natrafiły na artykuł o nieznanej polskiej bohaterce i pod kierunkiem swojego nauczyciela Normana Conarda uczestniczyły w projekcie „Life in a jar”. Po przedstawieniu miało miejsce spotkanie z córką Ireny Sendlerowej, panią Janiną Zgrzembską. Mówiła ona o tegorocznym Międzynarodowym Zjeździe Szkół Sendlerowskich, o współpracy pomiędzy placówkami noszącymi imię Patronki, o tym, jak wartości cenione przez jej matkę można kultywować aktualnie, w czasach pokoju i dobrobytu. Święto Patronki dostarczyło uczestnikom wielu wzruszeń i powodów do refleksji.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia


Dzień Dobrego Jedzenia - 25.11.2016

Opracowanie: p. Monika Rączka

Uczniowie klas 4-6 już po raz szósty wzięli udział w Dniu Dobrego Jedzenia. Każda klasa przygotowała po trzy propozycje zdrowego śniadania. Na stołach królowały owoce, warzywa oraz soki. Klasy czwarte zaprezentowały walory odżywcze kanapek, owocowych szaszłyków i sałatek oraz jogurtu z musli. Stoliki klas piątych były bardzo różnorodne. Oprócz sałatek na ich stołach można było spróbować pasztet warzywny, ciasteczka owsiane oraz suszone owoce. Klasy szóste przygotowały świeżo wyciskane soki, koreczki oraz różne sałatki. W ramach zdrowego odżywiania uczniowie klas 4-6 przynoszą na drugie śniadanie: w poniedziałek – jabłko, we wtorek – banana, w środę – wodę mineralną, w czwartek – jogurt naturalny, a w piątek „coś zielonego”. Po prezentacji przyszedł czas na degustację tych pyszności, czyli najmilsza chwila Dnia Dobrego Jedzenia.

Po Dniu Dobrego Jedzenia uczniowie klasy 4a wzięli udział w warsztatach historyczno – kulinarnych prowadzonych przez zespół Little chef. Po przeprowadzonej lekcji historycznej, na temat zwyczajów żywieniowych starożytnych Greków i Rzymian, uczniowie przystąpili do działania. Szef kuchni Pan Paweł podzielił naszą brygadę na dwa zespoły. Jeden zespół przygotowywał dla całej grupy potrawkę z kurczaka w porach. Drugi zespół wyrabiał bułeczki ziołowe, które po upieczeniu smakowały wyśmienicie. Wszyscy uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem. Po wykonaniu zadań uczniowie przygotowali stół do posiłku. Pan Paweł przypomniał wszystkim zasady savoir - vivru i rozpoczęliśmy degustację. Wśród uczestników zajęć była jubilatka Alicja, której zaśpiewaliśmy symboliczne „Sto lat” i każdy złożył Ali najlepsze życzenia, a zespół Little chef przygotował pyszny tort śmietankowo – malinowy. Dla wszystkich uczestników warsztatu był to fantastyczny dzień.


Dzień zdrowej kanapki - 24.11.2016

Opracowanie: p. Anna Michalik

24.11 uczniowie gimnazjum świętowali Dzień Zdrowego Śniadania, który przypada 8.11. W ramach szkolnych obchodów święta został zorganizowany międzyklasowy konkurs, który składał się trzech etapów. W etapie pierwszym uczniowie wykazali się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania pisząc test wiedzy „Wyścig po zdrowie”, w drugim plastycznym ocenie podlegały plakaty promujące spożywanie zdrowych kanapek, zaś trzeci etap polegał na prezentacji i degustacji zdrowych kanapek, ocenionych przez jury, w którym zasiadły Panie Dyrektor. Konkurs został zakończony przez plebiscyt, który wyłonił najzdrowszą i najsmaczniejszą wg uczniów kanapkę. Zsumowane wyniki z poszczególnych konkurencji wskazały zwycięską klasę.

I miejsce w konkursie wiedzy zajęły uczennice klasy IIIb - Weronika Lizak i Magdalena Świeczka
I miejsce w konkursie plastycznym zajęła Patrycja Buszko, uczennica klasy IIIb
Najsmaczniejszą i najzdrowszą kanapkę w ocenie jury przygotowała klasa IIIb, zaś uczniowie jako najsmaczniejszą wskazali kanapkę przygotowaną przez klasę Ia. Ostatecznie międzyklasowy konkurs wygrała klasa Ia. Gratulujemy.


Stworki owocowo-warzywne - 24.11.2016

Opracowanie: p. Anna Redecka

Nasza szkoła już kolejny rok bierze udział w programie Owoce i warzywa w szkole. W związku z tym prowadzi się różne akcje mające na celu promocję zdrowego odżywiania, a w szczególności reklamę warzyw i owoców oraz pokazanie konieczności ich spożywania. Do jednej z takich akcji można zaliczyć listopadowy konkurs plastyczny „Stworki z warzyw i owoców” adresowany do uczniów klas 0-3. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością. Stworki były nie tylko śliczne, ale również bardzo apetyczne!


Happening - 24.11.2016

Opracowanie: p. Aneta Kozłowska

Dnia 24 listopada 2016 klasy 1-6 Szkoły Podstawowej nr 236 zostały zaproszone przez Wolskie Centrum Kultury na happening. Spotkaliśmy się w parku im. E. Szymańskiego w miejscu przyszłej siedziby Centrum Kultury. Spotkanie zaczęło się od malowania kredą na asfalcie wyobrażeń dzieci związanych z Centrum Kultury. Następnie były organizowane różne gry i zabawy taneczne przeplatane pokazami żonglerskimi oraz słodkim poczęstunkiem.


Konkurs matematyczny "Alfik" - 23.11.2016

Opracowanie: p. Anna Kwiatkowska

W środę 23 listopada 2016 odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Alfik". Konkurs jest organizowany każdego roku w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Uczniowie klas od 2 do 6 szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych zmagali się z nietypowymi zadaniami, które wymagały sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów.

Trzymamy kciuki za super wyniki.
Nauczyciele matematyki: Anna Kwiatkowska, Agnieszka Szczęśniak, Aneta Kozłowska


Zerówka w teatrze Guliwer - 17.11.2016

Opracowanie: p. Sylwia Senator

W dniu 18.11.2016 roku zerówkowicze z naszej szkoły wybrali się do Teatru Guliwer na przedstawienie: "Amelka, Bóbr i Król na dachu". Jest to opowieść o podróży grupy przyjaciół, którzy odkrywają prawdę o tym, kim są. Sztuka była pełna zawirowań i śmiesznych sytuacji, bardzo wszystkim się podobała. Po przedstawieniu czekała na dzieci miła niespodzianka. Mogliśmy obejrzeć teatr od kulis. Wróżka Lulejka była naszą przewodniczką. To było ogromne przeżycie! Dzieci koniecznie chciały poznać tajemnicę, jak rozpękły się Mruksa i Pani Fryga, jak z wody zrobiła się sukienka i gdzie jest zapadka w podłodze. Pracownicy teatru i aktorzy chętnie z nami rozmawiali, pokazali nam pracownię lalek, garderobę, dekoracje, ale na te najważniejsze pytania nie odpowiedzieli. Tak działa magia teatru. Na pewno wrócimy tam znowu.


Konkurs recytatorski - 18.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

W bibliotece szkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 236 zorganizowany został Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Szkoło, szkoło, jak się masz". Przystąpiło do niego 163 uczniów z 8 wolskich szkół podstawowych. Przesłuchania miały miejsce 3 listopada, a uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 listopada 2016 r.

Wystąpienia oceniane były w dwóch kategoriach: część uczestników zaprezentowała wiersze własnego autorstwa, pozostali zdecydowali się na recytację utworów Herberta, Tuwima, Brzechwy, Buczkówny i innych uznanych poetów. Wiersze napisane przez dzieci zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. W pięknych słowach ujmowały codzienną, szkolną rzeczywistość, postrzeganą oczami wrażliwych i uważnych obserwatorów. Słuchaczy urzekły: sposób interpretacji tekstów i aktorskie umiejętności wszystkich nagrodzonych.

Pani dyrektor Magdalena Księżopolska wręczyła najlepszym uczestnikom pamiątkowe dyplomy, książki i upominki, podkreślając wysoki poziom prezentacji i dziękując za duże zainteresowanie konkursem. Jego kolejna edycja - już za rok!

Kliknij tutaj aby przeczytać wiesze o naszej szkole

Kliknij tutaj aby zobaczyć zdjęcia


Spotkanie autorskie - 17.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

17 listopada uczniowie klas 0-III spotkali się z panią Hanną Niewiadomską, poetką piszącą wiersze i piosenki dla dzieci. Autorka czytała dzieciom swoje utwory z książeczki "Bajczytanki Pani Hanki". Poetka zachęcała dzieci do czytania, opowiadała o molu książkowym. Po spotkaniu uczniowie mogli kupić sobie książkę oraz otrzymać osobisty autograf. Więcej informacji, wiersze i piosenki pani Hanny Niewiadomskiej znajdziecie na stronie internetowej: http://www.bajczytanki.pl


Poranki muzyczne - 16.11.2016

Opracowanie: p. Sylwia Senator

Z dumą informujemy, że klasy zerowe są już na podbój miasta gotowe! W dniu 16.11. 2016 roku klasy 0a i 0b wraz z opiekunami odbyły swoją pierwszą podróż poza okolice szkoły. W ramach zajęć integrujących muzykę z plastyką dzieci wzięły udział w "Poranku Muzycznym" realizowanym przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej. Podczas koncertu przedszkolaki miały okazję rozbudzić swoją ciekawość świata i wrażliwość na dźwięki płynące z klasycznych instrumentów na żywo. To był pierwszy koncert, niebawem następne, nie możemy się już doczekać!


Światowy Dzień Tolerancji - 16.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Międzynarodowy Dzień Tolerancji 16.11.2016r. w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 był wielkim, wzruszającym świętem szacunku i akceptacji. Hasłem przewodnim spotkania były słowa Jaśka Meli: "Niemożliwe nie istnieje". Organizatorzy skupili się bowiem w tym roku na zagadnieniu tolerancji w kontekście osób niepełnosprawnych. Uczniowie tworzyli Kodeks Człowieka Tolerancyjnego: w grupach klasowych opracowywali graficznie poszczególne jego punkty, zastanawiając się, czym jest tolerancja ze względu na płeć, wiek, wygląd, (nie)pełnosprawność, pochodzenie i in.

W drugiej części miało miejsce wzruszające spotkanie z Panem Wojciechem Makowskim - niewidomym sportowcem, który zdobył srebrny medal podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016. Panu Wojciechowi Makowskiemu towarzyszył pan Janusz Bukowski, prezes Stowarzyszenia Dać Siebie Innym. Zachęcał wszystkich do pomagania osobom samotnym, niepełnosprawnym, wskazując, że tylko życie dla innych jest pełne, bogate i szczęśliwe. W szkolnym święcie uczestniczył także pan Rafał Królikowski - aktor teatralny, filmowy, telewizyjny.

Wzruszającą i piękną oprawę muzyczną przygotował szkolny chór. Hymn szkolnego święta - piosenka Stanisława Soyki "Tolerancja" - wszyscy zgromadzeni zaśpiewali, trzymając się za ręce.

Po spotkaniu goście rozdawali autografy i długo rozmawiali z uczniami. Międzynarodowy Dzień Tolerancji był wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej i zobaczyć zdjęcia


Konkurs gastronomiczny "Potrawa z wolskim charakterem" - 15.11.2016

Opracowanie: p. Anna Michalik

Z przyjemnością informujemy, iż uczniowie naszego Gimnazjum: Daniel Jakubowski i Bartek Jakubowski zajęli II miejsce w wolskim konkursie kulinarnym, który odbył się 15.11.2016r. w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego przy ul. Okopowej 55a. Chłopcy wykazali się dużą wiedzą o stuletniej historii wolskiej tradycji kulinarnej oraz umiejętnościami w zakresie przyrządzania potraw z wolskim charakterem. Jury pod okiem zawodowego szefa kuchni doceniło potrawę przygotowaną przez Daniela i Bartka - placki ziemniaczane po wolsku z sałatką śledziową. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w trudnej sztuce smacznego gotowania!


Narodowe Święto Niepodległości - 11.11.2016

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

* * *

Kliknij tutaj aby zobaczyć zdjęcia


Szatnia w nowej odsłonie - 7.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Remont szatni zakończył się na początku listopada. Efekty prac zaskoczyły wszystkich – po wielu latach funkcjonowania klasowych boksów teraz piwniczne pomieszczenia prezentują się bardzo nowocześnie. Przestronna szatnia wygląda imponująco, kolorystyka i sposób zagospodarowania powierzchni pozytywnie zaskoczyły większość z nas. Mamy nadzieję, że takie rozwiązania okażą się nie tylko efektowne, ale i funkcjonalne.


Zajęcia terenowe z biologii - 4.11.2016

Opracowanie: p. Anna Michalik

4 listopada uczniowie klasy 2aG uczestniczyli w nietypowej lekcji biologii. Wspólnie z organizatorami zajęć, tj. edukatorami z Fundacji Ja Wisła wędrowaliśmy pieszo brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego. W trakcie zajęć poznaliśmy życie bobrów, zimowiska ropuch, zwyczaje remizów, saren, nietoperzy oraz dowiedzieliśmy się, co brzmi w trzcinie. Przez ponad godzinę odkrywaliśmy liczącą 6500 lat fascynującą historię starorzecza Wisły. Wysłuchaliśmy opowieści o postaci marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który po Odsieczy Wiedeńskiej nad Jeziorkiem wystawił swój dwór oraz poznaliśmy znaczenie Jeziorka w obronie Twierdzy Warszawa. Więcej informacji na temat wycieczki będzie można przeczytać w najbliższym numerze naszej szkolnej gazetki, w której relację przedstawi Gabrysia Charszla.


Honorowe Wyróżnienie - 3.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy dla Gimnazjum Integracyjnego nr 61 im. Ireny Sendlerowej w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 Szkoła z pomysłem na edukację o prawach człowieka

Kapituła wyróżniła nas za to, że nasza szkoła to przede wszystkim DZIAŁANIE. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele, rodzice - uczymy (się) o prawach człowieka w kontekście działalności Ireny Sendlerowej. Z pomocą zewnętrznych partnerów edukujemy na temat godnego życia, działań antydyskryminacyjnych, sposobów reagowania na łamanie praw człowieka. Chcemy rozmawiać i łączyć; jesteśmy otwarci, wychodzimy poza szkołę, Warszawę, Polskę, Europę - a jednocześnie wnikliwie poznajemy naszą małą, wolską ojczyznę, oczywiście pod kątem praw człowieka. Dajemy uczniom poczucie siły sprawczej, świadomość, że sami mogą wiele osiągnąć, że ich jeden gest może zmienić czyjeś życie - koleżanki z ławki albo nieznanej dziewczynki z Burkina Faso. Tworzymy przestrzeń do zgłębiania tematyki prawnoczłowieczej na wiele sposobów, metodami zaproponowanymi także przez młodzież.


Tajemnice Elekcyjnej - 2.11.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


Z dumą i przyjemnością informujemy, że 28 października nastąpiła premiera szkolnego dwumiesięcznika "Tajemnice Elekcyjnej". Redakcja czasopisma dziękuje za zainteresowanie i życzliwe opinie oraz zapewnia, że kolejne numery zostaną wydane na równie wysokim poziomie. Wersja elektroniczna gazetki ukaże się niebawem, tymczasem zachęcamy do polubienia i śledzenia oficjalnej strony pisma na Facebooku:
https://www.facebook.com/Tajemnice-Elekcyjnej-1753236514950504/


Wizyta w Teatrze Roma - 26.10.2016

Opracowanie: p. Monika Rączka

26 października klasa 4a zwiedzała zabytkowe wnętrza Teatru Roma. Obejrzeliśmy sceny, kulisy, garderoby oraz charakteryzatornię. Widzieliśmy pracownię szewską oraz modelarnię. Jednak największą atrakcją był magazyn kostiumów, gdzie mogliśmy przymierzać wspaniałe nakrycia głowy. Podczas zwiedzania teatru mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda casting do nowego spektaklu "Piloci". W jury zasiadał między innymi dyrektor teatru - Wojciech Kępczyński. W przyszłości wrócimy tu, żeby zobaczyć nowe przedstawienie dla dzieci "Księgę dżungli".


Zerówka w bibliotece - 25.10.2016

Opracowanie: p. Magdalena Lenkiewicz

25.10.2016 uczniowie klasy 0b uczestniczyli w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ul. Redutowej 48. Zostali zapoznani z bibliotecznymi zakamarkami oraz zasadami obowiązującymi w wypożyczalni i czytelni.


Imieniny Ireny Sendlerowej - 20.10.2016

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska


W przeddzień rocznicy imienin Ireny Sendlerowej uczniowie klas 1- 3 gimnazjum wybrali się na Cmentarz Powązkowski. Delegacja szkoły złożyła kwiaty, zapaliła znicz oraz zmówiła krótką modlitwę w intencji Patronki.


Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy wspólnie w sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej, podczas której mali aktorzy skradli serca widowni. Była to okazja szczególnie ważna dla pierwszoklasistów szkoły podstawowej i gimnazjum – zostali bowiem oficjalnie pasowani na uczniów przez panią dyrektor. Z powodu reformy edukacji po raz ostatni przyjęliśmy pierwszaków do gimnazjum, jest to ostatni rok z naborem do tego typu szkół. Pani dyrektor serdecznie powitała swoich nowych podopiecznych, życząc im owocnej pracy i wielu wspaniałych chwil w murach naszej szkoły. Zaprosiła ich także na słodki poczęstunek – okolicznościowy tort. Złożyła również życzenia wszystkim nauczycielom. Występ chóru i znakomitej sekcji instrumentalnej (uczniowsko-nauczycielskiej) stanowił piękne zamknięcie uroczystości.

Kliknij tutaj aby zobaczyć zdjęcia


VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 13.10.2016

Opracowanie: p. Agnieszka Szczęśniak

30 września 2016 r. w naszej szkole świętowaliśmy VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W trakcie przygotowań do matematycznego święta klasy 4a i 4b wykonały na matematyce Tabliczkowe miasteczko, a kl. 2a G przygotowała plakaty związane z wydarzeniem. Uczniowie klas 4-6 SP i I-III Gim. zdobywali na lekcjach matematyki certyfikaty ekspertów tabliczki mnożenia. Łącznie w szkole podstawowej wyłoniono 34 laureatów. W gimnazjum poziom trudności był znacznie wyższy. Umiejętnością bezbłędnego mnożenia w pamięci liczb kilkucyfrowych wykazało się 3 uczniów. Wszyscy laureaci otrzymali oceny celujące z matematyki, certyfikaty i drobne upominki, które wręczone zostały na apelu samorządu w dniu 13 października. Gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy z tabliczką mnożenia za rok.


Otrzęsiny gimnazjalne - 13.10.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Otrzęsiny gimnazjalistów zostały przygotowane przez uczniów klas trzecich, pod kierunkiem wychowawczyń: p. Beaty Rafińskiej i p. Katarzyny Brzezińskiej. Pierwszoklasiści zostali podzieleni na cztery zespoły: Złote Rączki, Gorący Mikrofon, Olimpijskie Złotka, Gimnazjalne Słowiki. Wykonywali różne zabawne zadania, a ukoronowaniem zmagań było pozowanie do zdjęć po zjedzeniu cytryny. Cytrynowe uśmiechy i przebieg konkurencji uwieczniła na fotografiach Magda Świeczka.


Muzeum Powstania Warszawskiego - 13.10.2016

Opracowanie: p. Iwona Dobosz

W ramach wychowania patriotycznego klasa 2b była na wycieczce w Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcji pt. „Symbole Państwa Podziemnego”. W czasie zajęć uczniowie przypomnieli sobie znaczenie symboli narodowych, których używanie było zakazane w czasie okupacji. Poznali znaki i terminy związane z Małym Sabotażem oraz walką konspiracyjną.


Mistrzostwa Woli w piłce nożnej - 7.10.2016

Opracowanie: p. Sebastian Banasiak

W piątek 7 października odbyły się finały rozgrywek o Mistrzostwo Woli w piłce nożnej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Nasze zawodniczki spisały się wybornie. W meczu o brązowe medale po bramkach Magdaleny Świeczki i Weroniki Lizak pokonały zespół 46 gimnazjum 2:0. Chłopcy natomiast zajęli miejsce 4. W meczu o 3 miejsce ulegli kolegom ze Smoczej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Remont szatni - 3.10.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


Szkolna szatnia na miesiąc została wyłączona z użytkowania. Ekipa remontowa pracuje nad tym, by szatniane pomieszczenia zostały należycie odświeżone. Po pełnej renowacji będzie czysto i schludnie, a przebieranie się będzie samą przyjemnością! Czekamy z niecierpliwością na udostępnienie pachnącej farbą i lśniącej nowością szatni.


Sendlerowskie jabłuszka - 3.10.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Jako szkoła Sendlerowska niezwykle cenimy sobie wszelkie tradycje związane z osobą naszej Patronki. Nie wszyscy wiedzą, że przed szkołą w 2013 roku została zasadzona przez uczniów jabłonka nawiązująca do drzewka, pod którym podczas wojny Irena Sendlerowa ukrywała dane ocalonych z getta dzieci. W czerwcu bieżącego roku nasi goście z Irena Sendler Schule z Hamburga w prezencie przywieźli nam drugą jabłonkę, która rośnie teraz przy budynku od strony ulicy Elekcyjnej. Oba drzewka właśnie owocują i upiększają nasz szkolny, jesienny krajobraz.


„Śladami Cichociemnych Powstańców Warszawskich” - gra miejska - 2.10.2016

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

Dnia 2 października uczniowie klasy 6 a – Iga Kozłowicz i Kuba Stanaszek uczestniczyli w grze miejskiej zorganizowanej przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - „Śladami Cichociemnych Powstańców Warszawskich”. Organizatorzy chcieli w ten sposób przybliżyć szerszej publiczności sylwetki Cichociemnych. Nasi reprezentanci bardzo dobrze poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami i otrzymali dyplomy potwierdzające udział w grze.


Wizyta w Więzieniu Muzeum Pawiak - 30.09.2016

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

We wrześniu uczniowie gimnazjum zwiedzali Muzeum Więzienia Pawiak. Zwiedzanie odbyło się pod opieką przewodników, którzy ciekawie opowiadali o historii więzienia. Uczniowie obejrzeli bogate ekspozycje i zdjęcia, dotyczące placówki i jej funkcjonowania w czasie okupacji niemieckiej. Zgromadzone eksponaty dotyczyły również osób więzionych na terenie Pawiaka (także Jana Bytnara "Rudego"). Zwiedzający mieli okazję zobaczyć zrekonstruowane cele więzienne z różnych okresów funkcjonowania więzienia. Gimnazjaliści wysłuchali nagrań grypsów ludzi, którzy przebywali na Pawiaku w czasie II wojny światowej.


Festiwal Nauki - 27.09.2016

Opracowanie: p. Anna Kwiatkowska

27 września część uczniów klasy 6b wzięła udział w Festiwalu Nauki organizowanym przez Uniwersytet Warszawski w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie uczestniczyli w pokazie „Nierówno pod kopułą”, który przedstawił jak działa Planetarium: czym różni się obserwatorium astronomiczne od planetarium, jak powstają obrazy nieba, planet i gwiazdozbiorów pod kopułą planetarium Centrum Nauki Kopernik – Niebie Kopernika, w jaki sposób jest wyświetlamy film na półsferycznym ekranie, by stworzyć niezwykły świat, który otacza widza obrazem i dźwiękiem ze wszystkich stron. Prezenterzy rozpędzili widzów do ogromnej prędkości (bez wstawania z foteli) i pokazali zakamarki Drogi Mlecznej.

Wszyscy bawili się nieziemsko i na pewno wyszli wzbogaceni o nowa wiedzę dotyczącą tego co wydaje się nieosiągalne.


Warsztaty "EkoMiasto" - 23.09.2016

Opracowanie: p. Małgorzata Skibińska

23 września 2016 roku klasy 1a i 1b gimnazjum uczestniczyły w warsztatach EkoMiasto, zorganizowanych przez Stowarzyszenie KLATRAT z Politechniki Warszawskiej. EkoMiasto to projekt z zakresu edukacji ekologicznej. Jego celem jest zapoznanie uczestników z tematami ważnymi dla mieszkańców dużych miast, jak: zrównoważony transport i energetyka, przyjazna architektura i urbanistyka oraz segregacja odpadów. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie zagrożenia dla środowiska naturalnego niosą rozrastające się miasta. Poznali różnicę między komunikacją zbiorową a indywidualną. Rozmawiali o pojazdach przyszłości, omówili ekologiczne rozwiązania w transporcie. Dowiedzieli się także, czym jest energia ze źródeł odnawialnych, czym różni się od konwencjonalnej energii ze źródeł nieodnawialnych, w jaki sposób można oszczędzać energię i jak z niej racjonalnie korzystać. Dyskutowali, jak powinny wyglądać miasta przyszłości, zapoznali się z trendami w zagospodarowaniu i tworzeniu zrównoważonej przestrzeni miejskiej. Dowiedzieli się, jakie proporcje i funkcje powinny mieć poszczególne elementy znajdujące się w mieście, aby były przyjazne dla mieszkańców. Uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę przetwarzania surowców wtórnych. W grupach stworzyli swoje wyobrażenie miasta przyszłości. W pracy wykorzystali zdobytą wiedzę na temat ekologicznych rozwiązań w mieście. Tworzyli makiety miast przyszłości. Przy wykorzystaniu najróżniejszych materiałów zaprojektowali miasta wykorzystujące alternatywne źródła energii, ekologiczne środki transportu i energooszczędne budynki.


Piknik militarny - 22.09.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

22 września klasa 6a wzięła udział w pikniku militarnym, zorganizowanym z okazji Dnia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Na terenie Centralnej Biblioteki Wojskowej obejrzeliśmy ekspozycję zdjęć, mundurów i broni. Film o 17 WBZ przybliżył nam specyfikę ćwiczeń i manewrów wojskowych. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: można było m.in. obejrzeć pojazdy militarne (także od środka) oraz wojskowe wyposażenie i uzbrojenie, poczuć się jak prawdziwy saper na polu minowym, postrzelać do celu, a także spróbować prawdziwej, wojskowej grochówki. Pogoda i humory dopisywały, wyjście uważamy za bardzo udane.


Klub LEMUR zaprasza - 20.09.2016

Opracowanie: p. Iwona Dobosz

20.09. br. odbył się w naszej szkole pokaz judo Klubu Lemur, który od wielu lat współpracuje z naszą szkołą. Dowiedzieliśmy się, że judo to sport dla każdego – dla chłopców i dla dziewczynek!!! Rozwija ogólną sprawność fizyczną, zawiera elementy gimnastyki i akrobatyki, poprawia koordynację ruchową, kształtuje charakter, wzmacnia pewność siebie. Trenerzy popisali się swoimi umiejętnościami i zaprosili wszystkie chętne dzieci na zajęcia.


Próbny ALARM !!! - 16.09.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska


16 września przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników. Akcja przebiegała szybko i sprawnie. Wszyscy opuścili szkołę w ustalonym porządku, spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Pani dyrektor sprawdziła stan klas, a pan Banasiak podsumował całą akcję i podkreślił konieczność szybkiego, ale spokojnego działania w chwilach niebezpieczeństwa i wypełniania poleceń osób kierujących akcją.


Sprzątanie świata - 16.09.2016

Opracowanie: p. Anna Michalik

"Podaj dalej… drugie życie odpadów" - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna edycja akcji Sprzątania Świata, w którą tradycyjnie włączyła się nasza szkoła. 16 września nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, wyposażeni w worki i rękawice, wyruszyli na dokładne sprzątanie najbliższej okolicy szkoły. Przeprowadzona po raz 23. akcja Sprzątania Świata była dobrą okazją do rozmów na temat jakże ważnych spraw - poszanowania zasobów przyrody, efektywnej segregacji, ograniczenia ilości odpadów. Uświadomiła nam także, jak duży wpływ na stan środowiska ma nasze codzienne działanie.

"Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko"


Międzynarodowy Dzień Demokracji - 15.09.2016

Opracowanie: p. Iwona Rodzik

Dnia 15 września 2016 roku odbyły się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Demokracji. Tego dnia uczniowie gimnazjum wybierali samorząd szkolny. Na godzinie wychowawczej odbył się apel poświęcony demokracji, jej historii i jej zasadom. Następnie opiekun samorządu szkolnego pan Sebastian Banasiak przedstawił wyniki wyborów – przewodnicząca samorządu szkolnego został uczennica klasy 3a Monika Kucharska.


Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2016

Opracowanie: p. Iwona Dobosz

15 września po raz pierwszy w naszej szkole uczniowie klas 0-3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Zaczęło się od pokazu filmu o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki Wszyscy oglądali go z zaciekawieniem. Potem była rozmowa na temat naszych talentów. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma talent...do malowania, do śpiewania, do rysowania. Najważniejsze go w sobie odnaleźć. A na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną, której inspiracją oczywiście była kropka!


Lekcja biologii na łódkach - 14.09.2016

Opracowanie: p. Anna Michalik

14 września uczniowie klasy III B gimnazjum wzięli udział w nietypowych zajęciach edukacyjnych, prowadzonych przez animatorów Fundacji Ja Wisła. Pływając łódkami po Jeziorku Czerniakowskim, ubrani w kamizelki ratunkowe, zabezpieczani przez drużynę Stołecznego WOPR-u, poznaliśmy życie bobrów, tarliska różanki, zimowiska ropuch, zwyczaje zimorodków, miłość wydry do raków, sekrety jeży, wierność łabędzia i dowiedzieliśmy się, co brzmi w trzcinie. Wspólnie odkrywaliśmy liczącą 6500 lat fascynującą historię starorzecza Wisły oraz przyjrzeliśmy się obecnemu stanowi Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wody w mieście.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 - 01.09.2016

Opracowanie: p. Magdalena Szczypińska

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy, uczestnicząc w uroczystej mszy świętej w Kościele Dobrego Pasterza. Szkoła Podstawowa z Oddz. Int. nr 236 i Gimnazjum Integracyjne nr 61 były reprezentowane przez poczty sztandarowe, dyrekcję, nauczycieli i uczniów. W szkole spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie po części oficjalnej panie dyrektor przedstawiły klasom ich nauczycieli, a pani Iwona Rodzik przypomniała o 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Chór zaprezentował wakacyjno-jesienny repertuar, po czym wraz z wychowawcami wszyscy rozeszli się do sal, by wysłuchać ogłoszeń organizacyjnych. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałego i twórczego roku szkolnego 2016/2017!


Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65
01-128 Warszawa ul. Elekcyjna 21/23
Tel/fax (22) 836 - 47 - 64     (22) 836 - 40 - 29
http://sp236gim61.neostrada.pl

Ostatnia aktualizacja:
(mm/dd/rr)