DZISIAJ JEST:
        Strona główna    


Nazwa "pola elekcyjne" oznacza okopy z placem rycerskim i szopa senatorską oraz odnosi się również do rozległego pola poza okopami, na którym w dniach sejmu elekcyjnego przebywało mnóstwo ludzi: elektorzy, służba senatorów oraz bogatej szlachty, a także inni przybysze zainteresowani zgromadzeniem.
Pole elekcyjne leżało na północno - wschodnim pograniczu gruntów wsi Wola, w pobliżu granicy od strony miasta (biegła wzdłuż obecnej ulicy Karolkowej) i od strony wsi Powązki (śladem tej granicy jest południowy, zakrzywiony mur Cmentarza Powązkowskiego, dalej ulica Wawrzyszewska i bieg ulicy Obozowej).
Położenie okopów na dzisiejszym planie Warszawy można określić jako miejsce, które przecina ulica Obozowa, tam gdzie zbiegają się z nią ulice: Gostyńska, Ostroroga i Sołtyka.

Obelisk Electio Viritim

Kliknij na zdjęcie aby zobaczyć powiększenie

W roku 1997 wzniesiono tu obelisk "Electio Viritim" - symbol praw polskiej demokracji szlacheckiej do bezpośredniego wyboru monarchy. Rzeźba autorstwa Stanisława Michalika złożona z dwóch części: granitowej kolumny zakończonej koroną oraz płaskorzeźby z brązu, przedstawiającej postacie z obrazu Canaletta "Elekcja Stanisława Augusta".

Treść napisu na obelisku:

Obelisk Electio Viritim
wzniesiony w 400-lecie stołeczność Warszawy na dawnym polu elekcyjnym w miejscu szopy senatorskiej i koła rycerskiego gdzie w latach 1575 - 1764 obrano 10 królów polskich.
Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Wola 1997 r.


Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 65
01-128 Warszawa ul. Elekcyjna 21/23
Tel/fax (22) 836 - 47 - 64     (22) 836 - 40 - 29
http://sp236gim61.neostrada.pl

Ostatnia aktualizacja:
(mm/dd/rr)